معیارهای انتخاب نوع سوله و ساخت سوله مناسب

معیارهای انتخاب نوع سوله

سوله سازه ای فلزی، دارای سقفی شیب دار و قوسی می باشد که از متریال فولاد ساخته می شود. سوله ها دارای انواع مختلفی هستند که تنوع ساختار سوله به هدف شما و کاربری سوله مرتبط می گردد. سوله ها یا به صورت تازه ساخت و یا به صورت دست دوم ساخته و ارایه می شوند که هر کدام از این اقسام دارای مزایا و معایبی هستند. برای در اختیار داشتن سوله مناسب و مرغوب معیارهای مختلفی در نظر گرفته می­شود که در ادامه به بحث و بررسی این موضوع می پردازیم.

استراکچر سوله ها عموما به سه دسته تقسیم بندی می شوند: سوله های خرپایی، تیر ورقی و یو بی ام. برای هر کدام از انواع سوله ها مزایا و معایبی بر شمرده می شود. انتخاب هر کدام از این تقسیم بندی ها، بنابر هدف، نوع کاربری، محل نصب سوله، شرایط آب و هوایی، موقعیت جغرافیایی و هزینه سرمایه گذاری تعیین می شود. معیارهای متفاوتی برای انتخاب یک سوله مناسب تعریف می شود که می توان ابتدا به معیار هدف از ساخت سوله اشاره کرد و با توجه به معیار هدف مابقی معیارهای انتخاب را نیز لیست کرد.


معیارهای انتخاب نوع سوله

انواع سوله

سوله ها دارای انواع مختلفی به صورت زیر می باشند، که برای هر کدام مزایا و معایبی در نظر می گیرند.

سوله سبک خرپایی

سوله های خرپایی سازه هایی هستند که به جای تیر ورق و آهن آلات از پروفیل در اشکال هندسی مختلف ساخته می شوند و دارای ویژگی های خاصی هستند. در سوله های خرپایی وزن و میزان فولاد مصرفی در سازه هایی با دهانه ی بزرگتر از ۱۵ متر به مراتب کمتر از سوله های تیر ورقی هستند. وزن سازه های خرپایی نسبت به سوله های سنگین بسیار سبک تر و کم هزینه تر است. از دیگر ویژگی های سوله های خرپایی جداسازی راحت قطعات و انتقال آن ها به مکان های جدید می باشد. همه این ویژگی ها سوله خرپایی را در دسته سوله های سبک قرار داده است.

سوله های خرپایی، سوله هایی هستند که دارای ستون میانی نمی باشند اما با این حال قابلیت نصب انواع جرثقیل ها را دارا می باشند. به علت ساختار هندسی و معماری که این گونه سوله ها دارند برخی مزایا و محاسنی همچون وزن پایین، مقاومت بالا، قابلیت جابجایی و هزینه پایین ساخت را در بر می گیرند. از این رو این گونه سوله ها انتخاب بهتری نسبت به دیگر سوله ها می باشند.

سوله تیر ورقی

همانطور که اسم این نوع سوله ها نشان می دهد، سوله های تیر ورقی سوله هایی هستند که از تیر ورق ساخته می شوند. به علت بزرگ بودن دهانه و ابعاد طولی در ساختار این گونه سوله ها امکان استفاده از پروفیل وجود ندارد و تعبیه ستون در این سازه ها الزامی می باشد. قاب و ستون های این سوله ها پس از جوشکاری به کمک پیچ و مهره یا جوشکاری در محل نصب به دیگر قطعات متصل می شوند تا ساختار سازه تکمیل گردد.

در روش اتصال به صورت پیچ و مهره، مدت زمان مونتاژ، طولانی می شود ولی سازه مستحکم تر بنا خواهد شد. بنابر دلایلی اگر تصمیم بر جابجایی یا تغییر کاربری وجود داشته باشد، جداسازی قطعات سوله آسان و امکان پذیر خواهد بود.

باید بدانید که با افزایش طول دهانه سوله، ابعاد و به طبع آن وزن سوله نیز افزایش می یابد پس در این صورت ساخت سوله های تیرورقی مقرون به صرف نبوده و سازه های خرپایی یا سبک گزینه خوبی برای جایگزینی می باشند.

سوله یو بی ام

برای ساخت سوله های یو بی ام که به سوله های سبک نیز معروف هستند از ورق های گالوانیزه شکل داده شده استفاده می کنند. سوله های یو بی ام نسبت به سوله های خرپایی و تیر ورقی عایق های خوبی در برابر حرارت و گرما می باشند. در پوشش سقف این نوع سوله ها از پلی اورتان استفاده می کنند، از این رو برای کاربردهایی همچون گلخانه، تولیدات بهداشتی، خوراکی، پرورش دام و … نمی توانند مورد استفاده قرار گیرند. سوله های یو بی ام برای هر نوع کاربری مناسب نبوده چرا که پوشش پلی اورتان قابلیت ضدعفونی شدن را ندارد و آلودگی را جذب می کند. در این نوع سوله ها نمی توان از جرثقیل سقفی استفاده کرد، همینطور این نوع سوله ها ویژگی قابلیت جابجایی را دارا نمی باشند.

در برخی منابع، سوله های دست دوم را نیز جزو انواع سوله معرفی می کنند. در ادامه به معرفی مختصر این نوع سوله می پردازیم.

در کل خرید و ساخت سوله های دست دوم مناسب و عقلانی نیست. در ساخت سوله های دست دوم از آهن آلات ضایعات استفاده می شود، که این امر موجب مقاومت و پایداری کم سازه می گردد. هزینه هایی که بابت تغییر کاربری و نگهداری سوله های دست دوم خرج می شود به مراتب از سوله نو و تازه ساخت بیشتر می باشد. به شما پیشنهاد می شود برای تصمیم گیری درست و مقرون به صرفه بودن در اختیار داشتن یک سوله با کاربری مخصوص خودتان حتما از مشاورین متخصص شرکت سپهر سوله مشاوره و کمک بگیرید.

ملاک های انتخاب سوله

اگر قصد خرید و ساخت سوله بنابر هدف و نوع کاربری خاص خود دارید حتما از متخصصین مشاور در این امر کمک بگیرید، تا زمان و هزینه ای که در این امر صرف می کنید به هدر نرود و چرخه تولید و بهره وری از هدفتان به درستی پیش رود و در زود هنگام به نتیجه برسید.

ملاک های متعددی در امر انتخاب سوله عنوان می شود که خود کارفرما با توجه به هدف خود می تواند تصمیم بگیرد که کدام یک از معیارهای انتخاب سوله را به عنوان ملاک های اصلی تصمیم گیری در امر در اختیار داشتن سوله مد نظر قرار دهد.

در این راستا برخی ملاک های مهم که به صورت کلی در انتخاب سوله حایز اهمیت هستند را لیست می کنیم:

محل  قرارگیری سوله

همیشه باید به این نکته مهم توجه داشت که اکثر مشتریان برای در اختیار داشتن خدمات و محصولات به مکان هایی مراجعه می کنند که تولیدکنندگان در آن مکان و مناطق مجتمع باشند.

به امنیت مکان احداث سوله و انبار تجهیزات و مواد اولیه باید اهمیت ویژه ای داد. حتما قبل از خرید یا تهیه زمین و مکان سوله به منابع انرژی و جریان برق منطقه دقت کنید. مسیر تردد به محل نصب سوله نکته مهم دیگری است که در ملاک اول انتخاب سوله باید بررسی گردد.

ابعاد سوله

ابعاد سوله از دیگر معیارهای مهم در انتخاب سوله مناسب است. برای محاسبه مساحت مفید باید به نحوه چیدمان تجهیزات، فضای مورد نیاز برای عملیات تولید و انبار مواد اولیه و تولیدات، افراد شاغل در محل تولید و …  توجه خاص داشت. حتما ابعاد دهانه برای ورود و خروج مواد اولیه، خودروهای سنگین، تجهیزات و محصولات نهایی را در نظر بگیرید. موضوع مهم دیگر این است که اگر در سالن تولیدات به تجهیزاتی همچون جرثقیل نیاز دارید ارتفاع سوله را برای نصب جرثقیل بررسی نمایید. همینطور اگر تولیداتی دارید که حرارت زیادی تولید می کنند یا به فضای بیشتری برای تهویه هوا نیاز دارید، مساحت مورد نیاز را در نظر بگیرید. به طور مثال در تولیدات و مشاغلی که رنگ آمیزی دارند باید فضای بیشتر و بزرگتری را برای داشتن هوای مناسب و تهویه در نظر گرفت.

استفاده از جرثقیل در سوله

در صنایعی که تولیدات حجیم و سنگین دارند، برای جابجایی در سالن سوله و حمل و نقل به بیرون از سوله، نیاز به جرثقیل می باشد. از این رو باید در انتخاب سوله، معیار سوم یعنی استفاده از جرثقیل را هم در نظر بگیرید. در سوله های یو بی ام، به دلیل معماری و ساختار سوله امکان نصب جرثقیل وجود ندارد اما در سوله های تیر ورقی و خرپایی، امکان استفاده از انواع جرثقیل ها اعم از سقفی، بازویی و ... وجود دارد. لازم به ذکر است استفاده و نصب جرثقیل در هر سوله مورد نیاز نیست و بنابر کاربرد و نیاز آن صنعت باید به ملاک استفاده از جرثقیل سقفی توجه کرد.

وجود برق سه فاز در مجموعه سوله

یکی دیگر از معیارهای انتخاب سوله مناسب برای تولید و کسب و کار وجود انشعاب برای برق سه فاز می باشد. چرا که اکثر صنایع برای تولیدات خود نیازمند برق سه فاز صنعتی هستند.

پوشش دیواره ها و سقف سوله

برای تمام گونه های سوله جنس و شیب دیواره ها و سقف از موارد مهم در ساخت سوله می باشد. جنس دیوار و سقف سوله می تواند بنابر کاربری خاص خود از جنس ساندویچ پنل های سقفی و دیواری از نوع پلی یورتان، ورق گالوانیزه ساده یا رنگی به همراه پشم شیشه و توری مرغ، آلومینیوم به همراه پشم شیشه و توری مرغ، آلوزینک و یا حتی از جنس آجری یا سیمانی باشد.

حتما توجه داشته باشید که شیب و قوس سقف سوله های انتخابی شما مطابق با استانداردهای تعیین شده باشد که در برابر شرایط جوی نامناسب، حرارت، سرما، بارهای وارده و حتی موارد بهداشتی مورد قبول و مقاوم باشند.

شرایط محیطی و جغرافیایی محل احداث سوله

همه افرادی که در حوزه صنعت در مناطق جغرافیایی مختلف فعالیت دارند باید بدانند که نوع ساختار، معماری ساخت و انتخاب سوله بسیار تحت شعاع شرایط محیطی، جوی و جغرافیایی منطقه احداث سوله می باشد. برای مثال شرایط انتخاب سوله در منطقه برف خیز با منطقه ای که وزش باد شدید دارد متفاوت است، همینطور شرایط انتخاب سوله ای که در شمال کشور ساخته می شود با سوله ای که در جنوب کشور ساخته می شود بسیار متفاوت است. به دلیل بارش زیاد باران و برف، مرطوب بودن دمای هوا در شمال کشور، سازه های سوله بیشتر در معرض زنگ زدگی و خوردگی قرار می گیرند. پس شرایط محیطی و جغرافیایی محل سوله را می توان از دیگر معیارهای انتخاب سوله مناسب دانست. از این رو سازه های سوله هایی که در این مناطق احداث می شوند باید به گونه ای طراحی و اجرا شوند که تحمل شرایط این گونه آب و هوا را داشته باشند و تخریب نشود و آسیب نبینند، تا سالیان متمادی مورد استفاده قرار گیرند و روند مستهلک شدن این سازه ها به کندی پیش رود.

در کل باید کارفرما با علم بر معیارهای انتخاب سوله متناسب با کاربری خاص مطابق با سلیقه خود برای انتخاب سوله مناسب اقدام کند.


معیارهای انتخاب نوع سوله

اطلاعات مفید برای ساخت سوله مناسب

  • ابعاد دهانه سوله
  • نوع خاک و زمین محل احداث سازه­ها
  • پوشش بکار رفته در سوله
  • تعداد دهانه
  • سیب سقف سازه
  • میزان ارتفاع سازه
  • در نظر گرفتن نیرو و بارهای وارده همچون نیروی زلزله، شرایط جوی و آب و هوایی و...
  • ابعاد سوله ای که قرار است ساخته شود

هزینه ساخت سوله

برآورد و هزینه ساخت سوله مناسب در کل به محل احداث سوله، ابعاد سوله، نوع مصالح و کاربری سوله بستگی دارد. در زیر عوامل موثر در برآورد هزینه ساخت سوله به تفضیل آمده است:

وزن سوله :

سوله هایی که وزن و ابعاد بزرگتری داشته باشند دارای هزینه ساخت بالاتری نیز می باشند.

کاربری سوله :

کاربری سوله ها نیز تاثیر مستقیم بر برآورد هزینه ساخت سوله ها دارند.

ابعاد دهانه سوله :

هر چقدر ابعاد دهانه سوله بزرگتر باشد طول سوله نیز افزایش می باید. با افزایش طول سوله ابعاد سوله نیز بزرگتر می شود که در تعیین قیمت سوله تاثیر گذار است.

محل احداث سوله :

محل ساخت، میزان تراکم زمین و استحکام خاک منطقه احداث سوله در تعیین استحکام، مقاومت سوله و قیمت سوله تاثیر گذار است.

متریال و مصالح به کاربرده شده :

هر چقدر کیفیت و حجم متریال به کار برده شده در سوله بالاتر و بهتر باشد قیمت سوله نیز افزایش می یابد.

تجهیزات سوله :

بنابر کاربری سوله وجود یا عدم وجود جرثقیل، تجهیزات سوله از جمله تاسیسات برق، تهویه، سیستم های گرمایشی و روشنایی و ...نیز بر روی برآورد هزینه و قیمت سوله موثر می باشد.

معیارهای انتخاب نوع سوله


کاربری سوله

کاربری سوله در انتخاب نوع، ساختار و معماری سوله بسیار تاثیر گذار می باشد. سوله های مختلف بنابر هدف کاربرد، پوشش دیواره ها و سقف، مکان جغرافیایی، نوع سقف شیبدار و قوسی و حتی ابعاد و وزن سوله کاربردهای مختلفی می توانند داشته باشند. به عنوان مثال در تولیدات و صنایعی که مباحث بهداشتی مطرح باشد به هیچ عنوان سوله های یو بی ام گزینه های خوبی برای انتخاب نخواهند بود و سوله های خرپایی مناسب ترین گزینه برای این امر می باشند. پس بنابر نوع کاربری ها مثل انبار، دامداری ها، سوله مرغداری ها، تالارهای پذیرایی، سالن های ورزشی، کارخانه ها، پارکینگ ها، آشیانه های هواپیما، تعمیرگاه ها، سالن اجتماعات، مکان های مذهبی، نمایشگاه ها، بیمارستان ها، ادارات و بسیاری از کاربری های دیگر مطابق با خواسته وسلیقه کارفرمایان می توان از سازه های سوله استفاده کرد.