طراحی و ساخت سوله سنگین با قیمت ارزان

ساخت سوله سنگین با قیمت ارزان

ساخت سوله سنگین با قیمت ارزان به دلیل سهولت در اجرا و تکمیل سریع اسکلت فلزی نسبت به اسکلت بتنی در اولویت است. برای در اختیار داشتن سوله سنگین، در مرحله طراحی میتوان کار را به سمتی سوق داد که سوله ای بهینه و ارزان، اجرا و به مرحله بهره برداری برسد. کاهش مدت زمان ساخت سوله، سرعت اجرا تا رسیدن به مرحله بهره برداری و مقاوم بودن سازه در برابر باهای وارده از مزایای مهم سوله سنگین میباشد. اتصالات قطعات سوله سنگین بیشتر به صورت پیچ و مهره است که مدت زمان ساخت سوله را کاهش و در نتیجه مدت زمان ساخت کل پروژه را کوتاه میکند.

در بحث ساخت سوله سنگین فلزی که ارزان نیز باشد مزیتهای بسیاری در مقایسه با اسکلت بتنی وجود دارد که باعث برتری سوله های اسکلت فلزی نسبت به سوله های بتنی میشود. یکی از مهمترین معیارهای برتری به کاهش هزینه تمام شده کل پروژه اشاره کرد که باعث ساخت سوله سنگین با قیمت ارزان و بهینه میشود.

طراحی سوله سنگین

طراحی و ساخت سوله در بازار کار شرکتها و کارخانه های تولید کننده استراکچر فلزی سوله بسیار حائز اهمیت میباشد و برای مدیران کارخانه های ساخت سوله و خریداران سوله سنگین مبحثی مهم است و هر دو طرف تمام تلاش خود را میکنند تا سوله ای بهینه و سوله ارزان تولید و در اختیار داشته باشند.

ساخت سوله سنگین با قیمت ارزان و بهینه در امر طراحی سوله به معنای طراحی اصولی و استاندارد و کاهش ضایعات مواد مصرفی و ساخت سریع برای تولید زودهنگام میباشد به طوریکه از مقاومت و استحکام سوله و اجزای سوله کم نگردد و سوله ای بهینه طراحی و در اختیار قرار گیرد.

تفاوت سوله سبک و سنگین

سوله سازه ای فلزی با سقفی شیب دار است. طراحی سوله استاندارد با دیگر سازه ها متفاوت است. به دلیل بزرگ بودن اندازه و وزن تیرها و ستون ها، در ساخت این سازه ها نمیتوان از پروفیلهای آماده در بازار استفاده کرد و باید آنها را ساخت. به این قطعات آماده و ساخته شده از فولاد در اصطلاح تیرورق میگویند. سوله ها کاربردهای فراوانی دارند که بنابر کاربرد در صنایع و تولیدات مختلف استفاده میشوند همانند سوله مرغداری و سوله دامداری، آشیانه هواپیماها، سوله ورزشی، نمایشگاه ها، کارخانجات، سوله کارگاهی، سوله بهداشتی و سوله انبار و … .

سوله ها به دو شکل سبک و سنگین طراحی و ساخته میشوند. سوله های تیرورقی در زمره سوله های سنگین فلزی به شماره می آیند که از ورق فولادی ساخته می شوند و با توجه به اندازه دهانه ورودی و ارتفاع سوله طراحی شده و قطعات به روش پیچ و مهره به هم متصل میشوند. سوله های سنگین تیرورقی برای سوله هایی با دهانه ۱۵ تا ۲۰ متر کاربرد دارند و برای دهانه های بالاتر از ۲۰ متر مقرون به صرفه نیستند. در ساخت سوله سنگین به روش تیرورقی از ابزارهایی همانند قاب اصلی، والپست، پرلین، میل مهار، بولت و ….. استفاده میشود.

سوله های تیرورقی هم در دو ساختار سبک سازی شده و سنگین ساخته میشوند. از لحاظ ساختاری به دلیل اینکه سوله های سبک تیرورقی دارای وزن کمتری نسبت به سوله های سنگین تیرورقی هستند برای سرمایه گذاران و تولیدکنندگان مقرون به صرفه تر است. همواره ساخت سوله سبک از لحاظ اقتصادی به صرفه می باشد اما همیشه باید در نظر داشت که محل احداث سوله نیز بر نوع سوله تاثیرگذار است. در مناطقی که رطوبت بالایی دارند سوله های سبک تیرورقی قابل استفاده نیست و باید از سوله های سنگین تیرورقی استفاده شود.

سوله های سنگین

سوله های سنگین از تیرورق ساخته میشوند. اجزای تیرورق سه صفحه ورق فولادی با ضخامت ها و عرض های معین و مشخص است. ورق میانی تیر ورق ( جان ) و دو عضو کناری ( بال ) با جوش به یکدیگر متصل می شوند. بال های کناری تعادل ورق میانی یعنی جان را تامین میکنند .

تیرورق ها در سوله در برابر نیروهای کششی و فشاری مقاومت بسیاری ایجاد میکنند و در اضافه کردن طبقات سوله و نصب پایه های جرثقیل در سوله کمک رسان هستند.

سقف سوله های تیرورقی شیبدار ساخته میشود و برای کاربری های مختلف از جمله صنعتی، کشاورزی و ... استفاده میشوند. این نوع سوله ها به دلیل استفاده از فولاد مستحکم و دارای وزن زیادی میباشند از این رو باید راه حل هایی تمهید شود که سوله هایی سبک تولید شوند.

سوله سنگین در ساختار و روش های گوناگونی طراحی و ساخته میشود. نکته مهم در ساخت سوله، اجرا و متریال به کار رفته در ساخت است. متریالی همانند تیرورق، ورق سیاه و حتی شابلون در استقامت سازه و هزینه تمام شده ساخت سوله تاثیرگذار است. برای ساخت و در اختیار داشتن انواع سوله از جمله سوله سنگین مهم ترین فاکتور قیمت سوله ارزان تمام شده میباشد البته با برنامه ریزی دقیق و برخورداری از مشاوره و راهنمایی های طراحان و متخصصان صاحب امر سوله ای مقرون به صرفه در اختیار داشت.

ابعاد و دهانه های بزرگ در سوله های سنگین به دلیل نوع خاص کاربری از سوله ها طراحی و ساخته میشوند. هرگاه دهانه و فاصله بین ستون های میانی سوله در سمت راست و چپ سازه تغییر کند، باید ساختار و روش ساخت سوله نیز تغییر کند. انتخاب روش ساخت سوله نیاز به شناخت کافی از مزایا و معایب هر کدام از انواع سوله دارد.

کاربری سوله سنگین

ساخت سوله سنگین به روش های مختلف با هدف و کاربری خاصی صورت میگیرد. کاربری سوله در محاسبه و برآورد قیمت سوله تاثیر مستقیم دارد به عنوان مثال اگر کاربری سوله به صورت کارگاهی و کارخانجات باشد بایستی سازه ای با دیوار و ستون های مقاوم با دهانه بزرگ ساخته شود تا هم استحکام سوله در برابر بارهای وارده و بارشی حفظ گردد هم توان نگهداری انواع تجهیزات و ماشین آلات از جمله انواع جرثقیل در سوله فراهم شود. بنابراین نوع سازه، کاربری سوله، تجهیزات و ماشین آلات تعبیه شده در سوله و نوع پوشش دیواره و پوشش سقف سوله باعث افزایش قیمت سوله و ارزش سوله میشود.

سوله ها کاربردهای مختلفی دارند و بر این اساس دارای ابعاد و وزن های متفاوتی هستند. از سوله های سنگین میتوان در کاربری هایی همچون: ساخت سوله دامداری، ساخت سوله انبار، ساخت تعمیرگاه ها، سوله های تجاری و سوله کارگاهی، سوله ورزشی، مراکز خرید و تجاری، سوله های مذهبی (مساجد و حسینیه ها و ...)، سوله گلخانه، سوله سردخانه و ... استفاده کرد که محاسبه و برآورد هزینه ساخت انواع سوله در هر کدام از این کاربری ها متفاوت است و هرسوله ای با توجه به نوع کاربری خود قابلیت نصب و به کارگیری انواع مختلف تجهیزات و ماشین آلات را دارا می باشد.

مراحل ساخت سوله سنگین بهینه

 • تعیین ابعاد، متراژ و کاربری سوله، محل ساخت سوله، خاک منطقه و مشخصات زمین
 • طراحی و تهیه نقشه های محاسباتی و اجرایی سوله به صورت بهینه و مقرون به صرفه
 • اجرای فونداسیون بر اساس نقشه های بهینه طراحی شده
 • دریافت تاییدیه های ساخت و مهندسی از سازمان نظام مهندسی و اداره شهرک های صنعتی
 • تهیه شاپ های اجرایی قطعات سوله
 • ساخت قطعات و اجزای سوله در کارخانه سوله سازی
 • حمل قطعات و اجزای سوله به محل احداث و اجرا و نصب قطعات
 • ساخت و اجرای دیوارها و پوشش سقف سوله و پوشش دیواری سوله که ممکن است به صورت ساندویچ پانل باشد

اجزای یک سوله ارزان

 • از اجزای اصلی استراکچر فلزی سوله ستون را میتوان نام برد. ستون بارهای وارد شده به استراکچر فلزی را به صورت فشاری تحمل میکند.
 • تیر یا رفتر که بارهای اصلی وارد شده به سوله را به ستون های سوله انتقال میدهد.
 • استرات یکی دیگر از اجزای مهم در سوله است، که با مهاربندی های طولی استرات میتوان بارهای جانبی وارد شده به سوله را در جهت طولی پخش کرد.
 • پرلین Z شکل میباشد و روی رفترها نصب و اجرا میگردد و بار بارشی و بار مرده را از سقف به رفتر انتقال میدهد.
 • وال پست که به ستون باد نیز معروف است و نگه دارنده دیوار میباشد که در کنترل بار باد در دهانه کمک میکند.
 • باد بندها منتقل کننده بارهای وارده از سازه به فونداسیون و زمین میباشند.
 • آب روها که انتقال دهنده آب حاصل از باران و برف میباشند.

ارزان ترین روش ساخت سوله سنگین

همواره افرادی که به ساخت سوله می اندیشند به دنبال راه هایی مقرون به صرفه در ساخت سوله ارزان هستند. در ذهن همگان اینگونه نقش بسته شده که خدمات ارزان بی کیفیت هستند. در ساخت سوله اگر کمی دقیق و حساب شده رفتار کنید می توانید سوله ای ارزان قیمت و با کیفیت بسازید و در اختیار داشته باشید.

در مجموع ارزان ترین روش ساخت سوله روشی مهندسی است که میزان مصرف متریال فولاد در آن به حداقل برسد. اسکلت سوله از فولاد ساخته می شود. بیشترین هزینه سوله نیز به استراکچر و اسکلت سوله برمیگردد. از این رو باید سوله هایی طراحی کرد که میزان مصرف فولاد در آنها به طور چشم گیری کاهش یافته باشد. استفاده از فولاد در ساخت سوله باعث ایجاد مقاومت بالای سوله در برابر عوامل مختلفی همچون شرایط جوی نامناسب و فشارهای ناشی از رخدادهای طبیعی میگردد، البته اگر ساخت و کاربرد فولاد در اسکلت سوله استاندارد به صورت اصولی و مهندسی شده اجرا نشود، میتواند باعث بروز مشکلات جبران ناپذیری در ادامه کار گردد. در گذشته سوله هایی که با تیرورق های سنتی و قدیمی ساخته میشدند عملکرد خوبی نداشتند، برای حفظ مقاومت و ایمنی سازه مهندسان مجبور به استفاده بیشتر از فولاد میشدند که هم وزن سازه بالا میرفت هم ساخت سازه گران تمام میشد. از این رو با تغییر مهندسی در ساخت تیرها و ایجاد موج در جان تیر میتوان بر این مشکلات فائق آمد و سوله هایی با وزن کمتر و مقاومت بالا ساخت که مقرون به صرفه هم خواهد بود.

نحوه ساخت سوله سنگین با قیمت ارزان

پس از عقد قرارداد نوبت به طراحی سوله میرسد. طراحی باید به صورت اصولی و بر طبق استانداردهای جهانی با هدف سبک سازی و برآورد هزینه کم انجام شود. بعد از طراحی نقشه ها باید فونداسیون طبق نقشه ها اجرا شود، سپس سفارش و ارسال فولاد های مصرفی به کارخانه سازنده سوله انجام می شود. سوله سنگین تیرورقی از جنس فولاد یا همان ورق سیاه است. ورق های فولادی باید بر طبق ابعاد و طراحی که صورت گرفته برش داده شوند، پس از برش ورق ها باید قطعات، قاب ها و ستون ها توسط جوش به هم متصل شوند. این قطعات و اجزاء در کارخانه سازنده سوله رنگ آمیزی و سندبلاست میشوند. پس از این مراحل قطعات سوله بارگیری و به محل احداث سوله ارسال میشوند تا در محل مورد نظر به یکدیگر متصل و مونتاژ شوند. اتصال قطعات بیشتر به روش پیچ و مهره ای انجام میشود که روشی کم هزینه تر نسبت به جوشکاری است. در انتها نیز عملیات پوشش دیوار سوله، پوشش سقف سوله، کف سازی و اجرا و نصب پنجره و درب صنعتی سوله انجام میشود.

نحوه ساخت سوله سنگین ارزان

معایب ساخت و فروش سوله های سنگین

سوله های سنگین از نوع تیرورقی دارای وزن بالایی هستند، این وزن معمولا گویای مقاومت بالای سوله نیست.

وزن بالای این نوع سوله ها قیمت تمام شده را بالا میبرد که اصلا مقرون به صرفه نیست.

سوله های تیرورقی معمولا سازه های سنگینی دارند. این امر باعث میشود فونداسیون قویتری اجرا شود که با اجرای فونداسیون سنگین تر قیمت ساخت چنین سوله هایی نیز بالا میرود که مقرون به صرفه نمی باشد.

شرکت های سوله سازی برای اینکه تحمل بارهای وارد شده به سوله را در برابر بار برف و باد و زلزله افزایش دهند ملزم به استفاده از فولادهای قطور با ضخامت بالا و مقاطع عریضتر میشوند که این امر وزن بالای سوله و هزینه بالای ساخت سوله را نتیجه میدهد.

مزایای ساخت سوله تیر ورقی

 • از مزایای مهم این نوع سازه ها میتوان به ساخت سوله با دهانه های بزرگ و ارتفاع بالا و بدون ستون مرکزی اشاره کرد. ساخت ستون در داخل سازه باعث ایجاد خلل در رفت و آمد، حمل، جابجایی و اشغال فضای کاری میشود که نصب تجهیزات را با مشکل روبرو میکند. سوله هایی که بدون ستون مرکزی ساخته شوند راندمان کاری واحد تولیدی را بالا میبرد.
 • سوله های سنگینی که به روش تیرورقی ساخته میشوند را میتوان به صورت سوله دو طبقه و چند طبقه نیز طراحی و اجرا کرد.
 • سوله های سنگینی که به روش تیرورقی ساخته میشوند را میتوان به راحتی مونتاژ کرد چرا که اتصالات سوله تیر ورقی به کمک پیچ و مهره انجام میشود. استفاده از روش اتصال به صورت پیچ و مهره ای قابلیت جابجایی، دمونتاژ کردن، قابلیت بازیافت و سهولت در تعویض قطعات سازه را در یک محل دیگر فراهم میسازد.
 • امکان نصب انواع جرثقیل در سوله به دلیل مقاومت بالای سازه امکانپذیر شده است.

مساحت، دهانه مورد نیاز و طراحی سوله سنگین

مساحت مورد نیاز برای ساخت سوله سنگین، باید متناسب با کاربری و نوع روش ساخت سوله باشد. همواره نسبت مساحت و دهانه با هم در ارتباط مستقیم هستند و سوله باید منطبق با شرایط خاصی طراحی و ساخته شود. ساخت سوله سنگین تیرورقی با ابعاد و متراژ دهانه و مساحتهای مختلفی قابل اجرا است به اینصورت که میتوان سوله هایی با دهانه ۱۸ متر و کم تر را به این روش ساخت. در سوله های سنگین تیرورقی به ازای هر ۶ متر باید یک ستون در طراحی ها مد نظر قرار گیرد و ساخته شود. لازم به ذکر است ساخت و فروش چنین سوله هایی از دهانه بیست متر به بالاتر اصلا مقرون به صرفه نمی باشد چرا که وزن سازه بالا می رود و با بالا رفتن وزن سوله قیمت تمام شده سوله نیز افزایش می یابد.

متریال به کار رفته در سوله سنگین با قیمت ارزان

نوع متریال بکار برده شده در ساخت سوله سنگین عامل اصلی مقاومت و طول عمر سوله به حساب می آید. نوع متریال بر وزن و قیمت سوله ارزان نیز تاثیر مستقیم دارد. در ساخت سوله های سنگین تیرورقی از متریال هایی همچون بولت، سگارد، وال پست، پرلین و قاب اصلی که از جنس ورقه های فولادی است، استفاده میشود. اگر اتصالات قطعات سوله به صورت پیچ و مهره ای باشد دارای قابلیت جا به جایی و تغییر ابعاد در سوله را فراهم میسازد. موارد بی شماری بر قیمت تمام شده سوله تاثیرگذارند، این نکته را فراموش نکنید که همواره ارزانترین متریال، بهترین و مناسبترین گزینه نخواهد بود، بلکه کیفیت و مقاومت متریال ها است که تضمین کننده سرمایه میباشد. سوله های سنگین و صنعتی باید طوری ساخته شوند که بتوان سالها از آن استفاده کرد. با رعایت استانداردها و شرایط مناسب نگهداری، میتوان ساخت سوله را با بهترین قیمت انجام داد، اگر چه استفاده از طراحان و سازندگان متخصص و متریال مرغوب و استاندارد باعث بالا رفتن هزینه ها خواهد شد، اما در طولانی مدت بازدهی و سود دهی لازم را برمیگرداند چون از بازسازی و تعمیر مکرر سازه جلوگیری میکند.

متریال سوله سنگین ارزان

سوله های تیرورقی سبک سازی شده

یکی از مهمترین راه ها برای کم کردن هزینه ساخت سوله سنگین سبک سازی سوله میباشد. سوله های سبک سازی شده با قابلیت جالب و باور نکردنی که دارند نقش مهمی در حوزه ساخت سازه های فلزی بر عهده دارند. اولین قدم در ساخت سوله سنگین با قیمت ارزان مشخص کردن دقیق مدل و کاربری سوله است با در نظر گرفتن مراحل مشروح در این مقاله میتوان در پروسه ساخت، در زمان و هزینه ها صرفه جویی کرد. با انجام گام به گام مراحل و برنامه ریزی دقیق، قطعا بهترین نتیجه را خواهیم داشت. با انتخاب درست و ساخت سوله مناسب، همواره عملکرد کسب و کار و تولید بهبود خواهد یافت و در نظر داشته باشید با در اختیار داشتن فضای مناسب و کافی تولید نیز افزایش می یابد.

محاسبه هزینه ساخت سوله سنگین با قیمت ارزان

ساخت انواع سوله ها با روشهای متفاوتی صورت میگیرد. برای ساخت یک سوله در ابتدا کاربری آن باید تعیین گردد، سپس بر اساس کاربری اقدام به ساخت و تهیه سوله کرد. محاسبه و برآورد هزینه ساخت انواع سوله با یکدیگر متفاوت هستند که این امر ناشی از موارد و فاکتورهای متعددی است که در قیمت نهایی سوله تاثیرگذار است .برای روشن شدن و دریافت قیمت نهایی سوله میتوانید با مشاوران گروه صنعتی سپهر سوله تماس حاصل نمایید تا ابهامات موجود در این زمینه برای شما رفع گردد و راحت تر و سریعتر به نتیجه برسید.