هزینه ساخت سوله بر اساس متر مربع

هزینه ساخت سوله بر اساس متر مربع

برای برآورد دقیق هزینه ساخت سوله بر اساس متر مربع، در ابتدا باید نقشه سازه طراحی شده باشد. به طور میانگین هزینه ساخت سوله تحت تاثیر عوامل محل احداث، متراژ و مساحت، کاربرد و متریال مورد نیاز سوله قرار می گیرند که این پارامترها در افزایش یا کاهش هزینه های ساخت تاثیر مستقیم دارند.

پارامترهای تاثیرگذار بر هزینه هر متر مربع از سوله

 • محل احداث سوله

هر چه فاصله محل احداث سوله تا کارخانه سازنده سوله دورتر باشد هزینه حمل و نقل آن نیز بیشتر خواهد شد. محل احداث سوله در هزینه تمام شده ساخت سوله تاثیر گذار است. علاوه بر آن باید به جنس و میزان تراکم خاک محل احداث نیز توجه شود. این موضوع می تواند برای شما هزینه های بالایی در پی داشته باشد. اگر خاک محل احداث سوله سست باشد، باید ابتدا خاک را مقاوم سازی کرد و این مورد نیز بر هزینه ها اضافه می شود. از طرف دیگر هرگاه زمین محل احداث سنگلاخ باشد برای مسطح کردن زمین باید هزینه های بالایی را همراه با تجهیزات و ماشین آلات به کار برد. نوع آب و هوای منطقه ای که سوله در آن احداث می شود نیز بر برآورد هزینه ساخت سوله موثر است. میزان بارش برف و باران، شدت وزش باد، رطوبت هوا و… در مقاومت و قیمت سوله تاثیر گذار می باشند. اگر سوله، دارای دیواره های بزرگ و وسیع باشد حتما باید موارد مربوط به استحکام و مقاوم سازی آن در برابر وزش باد اقدام کرد. با توجه به موارد عنوان شده قیمت ساخت سوله بر اساس متر مربع در هر کدام از شرایط ذکر شده در بالا متفاوت خواهد بود.

 • متراژ و مساحت سوله

ابعاد سوله از جمله ارتفاع، شیب سقف، طول و اندازه دهانه و تعداد ستون ها در محاسبه مساحت سوله تاثیر مستقیم دارد، مساحت نیز در افزایش و کاهش قیمت ساخت سوله بر اساس مترمربع تاثیرگذار است. مساحت و هزینه ساخت سوله با هم در ارتباط مستقیم هستند هر چقدر مساحت سوله بیشتر باشد هزینه ساخت آن نیز افزایش خواهد یافت.

 • کاربرد سوله

نوع کاربری سوله در برآورد قیمت آن بر اساس متر مربع موثر است. اینکه سوله برای چه منظور و کاربردی ساخته می شود بر قیمت آن تاثیرگذار است. چرا که هر کاربردی متریال، تجهیزات و ماشین آلات خاص ساخت سوله آن کاربری را طلب می کند.

 • متریال مورد نیاز

بنابر کاربری سوله، تصمیم کارفرما و منطقه احداث سوله متریال نیز تعیین می گردد. اینکه چه پوششی برای کف، سقف و دیوار انتخاب شود هزینه ها متفاوت خواهد بود. از این رو هزینه این مرحله به پوشش سوله انتخابی بستگی دارد. نوع و درجه متریال به کار گرفته در سوله شامل پوشش سقف همچون انواع ساندویچ پانل و دیوار و… بسته به نیاز و نظر کارفرما تهیه و خریداری می شود که این معیار نیز بر قیمت سوله تاثیر مستقیم دارد.

در کل قیمت ساخت سوله به صورت متر مربع نسبت به موارد بالا محاسبه  و تعیین می شود.

همواره ارزان بودن ملاک مناسبی برای انتخاب نخواهد بود. بلکه سازه ای مناسب همراه با معیارهای استاندارد سازی بهترین راه حل خواهد بود.

مجموعه سپهر سوله سازنده انواع سوله های سنگین کارگاهی و سوله صنعتی به دو روش به شما قیمت ساخت سوله بر اساس متر مربع می دهد: قیمت سوله سازی بدون مصالح و قیمت سوله سازی با مصالح

 • سوله سازی بدون مصالح همان ساخت اسکلت سوله به صورت استراکچر سوله فلزی و بتنی است. در این روش فقط اسکلت سوله توسط شرکت ساخته می شود و به محل احداث سوله حمل و نصب می شود.
 • در روش سوله سازی با مصالح منظور از ساخت سوله از پی تا کلید همان ساخت و تکمیل کامل سوله با دیوارچینی و پوشش سقف (بدون تاسیسات) می باشد.

قیمت ساخت سوله بدون مصالح

اگر معیارهای اجرت کار را ساخت و حمل و نصب اسکلت سوله در نظر بگیریم قیمت اجرت کار ساخت سوله به صورت کیلوگرم در هر متر مربع حساب می شود. بسته به اینکه سازه سوله به صورت پیچ و مهره ای به هم مونتاژ شوند یا به صورت جوشی قیمت اجرت کار متفاوت و بسته به شرایط خواهد بود.

قیمت سوله در هر متر مربع، با وزن در هر متر مربع سوله ارتباط مستقیم دارد. هر چقدر ابعاد دهانه و ارتفاع یک سوله بزرگتر باشد سازه باید فشار بیشتری را تحمل کند، در نتیجه فولاد بیشتری نیز مصرف می شود و به طبع وزن سازه بالاتر می رود که در نهایت هزینه ساخت سوله بر اساس متر مربع هم افزایش پیدا می کند.

قیمت ساخت سوله با مصالح

موارد زیر در قیمت و هزینه ساخت سوله تاثیر گذارند:

 • قیمت آهن آلات و اتصالات
 • نقشه و طرحی که برای سوله مورد تایید ناظران قرار می گیرد.
 • نوع پوشش سقف (انواع ساندویچ پانل های پوششی – سقف عرشه فولادی)، دیوار و کف سوله که باید چه مقاومتی داشته باشد.
 • تعبیه امکانات ثانویه سوله همانند بچه سوله
 • استفاده از متریال های ثانویه مانند عایق های حرارتی – سرمایشی و …
 • محل جغرافیایی و مکانی که سوله در آن ساخته می شود.

قیمت ساخت سوله

اولین مرحله در ساخت سوله طراحی نقشه های سوله می باشد. بعد از تایید طراحی توسط کارشناسان ذی صلاح، باید از شرکت سوله سازی پیش فاکتور دقیق دریافت شود. در این پیش فاکتور باید تمام متریال مصرفی در سوله همراه با هزینه روز آنها به طور دقیق ذکر شده باشد.

تمامی مصالح و متریالی که در ساخت سوله نیاز است باید در قرارداد قید شده باشد، چند مورد از این متریال ها عبارتند از: باد بند، استرات، فریم سقف، فریم ستون، بیس پلیت، وال پست، خرید متریال مصرفی، رنگ آمیزی، اتصالات سازه سوله که پیچ و مهره و مهار کش و در نهایت نصب سازه سوله در محل می باشد. باید تمامی موارد عنوان شده در اجرا و نصب لحاظ شود.

در عقد قرار داد و دریافت پیش فاکتور باید دقت کامل انجام شود تا تک تک موارد منعقد شده به طور دقیق و کامل اجرا شود چرا که ممکن است برخی افراد در به سرانجام رساندن پروژه کم کاری کنند و هزینه ساخت سوله را به نفع خود افزایش دهند، پس توجه به نکات زیر برای واقف شدن شما به این گونه کلاهبرداری ها الزامی است:

لوله های کم کیفیتی در بازار موجود است که سوله سازان برای ارزانتر شدن سوله و افزایش سود خود از آن ها استفاده می کنند، اینکه این لوله ها از کجا تهیه می شوند بسیار مهم است. چرا که ممکن است این لوله ها دست دوم باشند و از جاهایی همانند شرکت نفت تهیه شوند و دارای قدمت بالا و فرسوده باشند. قطر این لوله ها معمولا بالا بوده و ضخامت آنها بین ۸ تا ۱۰ می باشند. سودجویان معمولا این لوله ها را با حدود 50% زیر قیمت خریداری، برش و نورد شده تا به ورق تبدیل شوند. نکته قابل توجه این است که فولاد و آهن هم مثل تمام تجهیزات دیگر طول عمر دارند و اگر قدیمی و فرسوده باشند طول عمر آن ها تمام شده است و استفاده مجدد از آن ها اصلا اصولی، اخلاقی و مقرون به صرفه نمی باشد. این موضوع قطعا مورد تایید نظام مهندسی هم نیست.

فولادهایی در بازار موجود هستند که ناخالصی دارند. ناخالص بودن باعث می شود قیمت این فولادها پایین تر از دیگر فولاد باشد و در این بین هستند افرادی که از این موضوع سو استفاده کرده و از این فولاد ها در ساخت سوله استفاده می کنند. این امر در نهایت موجب می شود سوله با کیفیت پایین اجرا گردد.

در هر نوع سوله با هر کاربری از متریال خاص خودش استفاده می شود، اما بعضی از سوله سازان از متریال و ورق هایی که مناسب ساخت بعضی از سوله ها نیستند استفاده می کنند، به طور مثال از فولاد ST33 به جای فولادهای ST37 استفاده می کنند یا در برخی موارد ممکن است در قرارداد ذکر شده که از ورقه های با ضخامت ۸ میل استفاده شود، اما در حین ساخت سوله از ورقه های با ضخامت ۷ میل استفاده شود. هزینه ورقه های با ضخامت ۷ میل ارزان تر از 8 میل می باشد، اما ممکن است شرکت سوله ساز از شما هزینه ورقه های ۸ میل را دریافت کند، در این صورت شما ضرر خواهید کرد. یک راه حل برای جلوگیری از این ضرر این است که در زمان بارگیری قطعات سوله یک ناظر از طرف کارفرما در شرکت حضور داشته باشد، تا وزن قطعات، اندازه ها و کیفیت قطعات را چک و بررسی کند.

دفترچه محاسبات یکی دیگر از مواردی است که در تعیین قیمت سوله تاثیرگذار است. سوله باید دارای دفترچه محاسبات صحیحی باشد که از سمت سازمان نظام مهندسی، تایید شده باشد در این صورت مطمئنا سوله کاملا استاندارد خواهد بود. هر چند می توان قیمت سوله را بدون در نظر گرفتن نکات مهم در دفترچه محاسبات پایین تر آورد از این رو سوله ای غیر استاندارد در اختیار خواهیم داشت. با این اوصاف اگر بتوان مجوز ساخت هم گرفت صد در صد با بارش برف و باران، وزش باد و زلزله سنگین سوله دچار آسیب شده و ریزش می کند. از این رو قبل از ساخت سوله از استاندارد بودن سوله، اطمینان حاصل کنید. سپهر سوله به شما این اطمینان را می دهد که سوله ای مطابق با معیارهای استاندارد سازی نظام مهندسی در اختیار قرار خواهد داد.

هزینه ساخت سوله های سبک و سنگین در هر متر مربع

همانطور که در قبل عنوان شد در ساخت سوله ابعاد فاکتور بسیار مهمی است. ارتفاع و وزن سوله در هر متر مربع بر هزینه تاثیرگذار است. به طور مثال اگر شما قصد ساخت یک سوله را داشته باشید که ارتفاع آن 6 متر و دهانه آن 20 متر باشد، در سپهر سوله به ازای هر متر مربع 37-45 کیلوگرم فولاد بنابر کاربری سوله ( ساخت سوله سبک و ساخت سوله سنگین ) در آن مصرف خواهد شد. حال اگر همین مشخصات با دهانه 30 متر ساخته شود بر وزن سازه نیز اضافه می شود و این بدان معنا است که سازه با دهانه 30 متر گران تر از سازه با دهانه 20 متر است.

دیگر اقلامی که در ساخت یک متر مربع در سوله به آن ها نیاز است در زیر لیست شده است که باید در هنگام عقد قرارداد از صحت قیمت آورده شده در قرارداد اطمینان حاصل کنید. با توجه به شناور بودن بازار، قیمت ها مدام در حال تغییر هستند.

 • سیم جوش به ازای هر کیلوگرم
 • قیمت رنگ استاندارد مخصوص سوله به ازای هر کیلوگرم
 • پیچ و مهره معادل یک کیلوگرم
 • قیمت برش کاری و نورد به ازای هر یک کیلوگرم
 • اجرت کارگر نیز برای تمامی موارد ذکر شده در بالا
 • قیمت ساخت سوله در هرکیلوگرم
 • قیمت نصب سوله در هرکیلوگرم
 • قیمت ساخت اسکلت فلزی جوشی در هرکیلوگرم
 • قیمت نصب اسکلت فلزی جوشی در هرکیلوگرم
 • قیمت ساخت اسکلت فلزی پیچ و مهره ای در هرکیلوگرم
 • قیمت نصب اسکلت فلزی پیچ و مهره ای در هرکیلوگرم

علاوه بر این موارد باید به هزینه های حمل و نقل، هزینه آب و برق و… نیز در برآورد ها دقت کنید.

به طور کلی می توان گفت در سپهر سوله معمولا وزن هر سوله معمولی ( بدون جرثقیل سقفی ) با ارتفاع 6 متر برای هر متر مربع به صورت متوسط تقریبا 45 کیلوگرم در نظر گرفته می شود.

بنابراین برای ساخت سوله 200 متری معمولی (900=200×45 ) 900 کیلوگرم به طور متوسط آهن مصرف می شود که باید این مقدار را در قیمت روز آهن روز ضرب کرد تا هزینه دقیق ساخت سوله 200 متری معمولی بدون هیچ امکاناتی به دست آید. برای محاسبه هزینه ساخت سوله 400 و 500 متری نیز به همین روش اقدام می شود.

به طبع قیمت هر متر مربع سوله سبک نسبت به سوله سنگین کمتر محاسبه می شود چرا که از تناژ آهن و فولاد کمتری در ساخت استفاده می شود.

هزینه ساخت سوله های مرغداری و دامداری در هر متر مربع

برای برآورد هزینه ساخت سوله مرغداری و سوله دامداری باید دقت کرد طراحی سوله های مرغداری و دامداری با توجه به شکل ساختار سوله های خاص خود با دیگر سازه ها متفاوت است. هزینه ساخت سوله معمولی بدون جرثقیل سوله تقریبا همان است که در بالا ذکر شد اما در تعبیه و نصب تجهیزات مرغداری و دامداری بر هزینه ساخت می افزاید. چون این چنین سوله هایی محل تولید و پرورش موجود زنده هستند باید شرایط بهداشتی و رشد و نمو خاصی فراهم شود که این شرایط تجهیزات خاص و هزینه داری را می طلبد.

هزینه ساخت سوله دو طبقه در هر متر مربع

همواره اعلام دقیق تناژ برای هر مترمربع بعد از طراحی مشخص می‌شود. برای سوله‌های دو طبقه یا چند طبقه مقادیر تناژ بخاطر تاثیر بار زلزله 2 الی 2/5 برابر سوله های یک طبقه افزایش می‌یابد. تنها تناژ مسئله مهم در تعیین قیمت نمی باشد بلکه کلیه موارد سازه‌ای مقاطع اصلی سوله تیرها و ستون‌ها،اتصالات، طول جوش، لاپه‌ها، فونداسیون، صفحه ستون، میلگردها، بادبندها، پل و حماله چرثقیل (در صورت وجود) و… نیز بر برآورد هزینه قیمت تاثیرگذار خواهد بود که باید تمام این موارد طراحی شده و تمامی کنترل‌های آیین نامه‌ای مطابق مقررات ملی ساختمان بر روی آن انجام شود و در دفترچه محاسبات ارائه شود. کلیه موارد ارائه شده قابل دفاع و اخذ تاییدیه است.

هزینه ساخت سوله خرپایی

یکی از انواع سوله ها که وزن سبکی دارد سوله خرپا می باشد، و هزینه ساخت سوله خرپا در هر متر مربع نسبت به سایر سوله ها کمتر می باشد. سوله خرپا یکی از بهترین انواع سوله سبک محسوب می شود زیرا هم از لحاظ وزن، سرعت ساخت و بهره برداری، قابلیت نصب انواع جرثقیل های دیواری و سقفی، داشتن امکان جا به جایی و هم مقرون به صرفه بودن بسیار کارآمد می باشد. از سوله خرپایی در ساخت استادیوم، پل های بزرگ، سوله ورزشی، استخرها، سالن های نمایشگاهی، آشیانه های هواپیما، کمپ های نظامی، پارکینگ و تعمیرگاه ها و اسکان ضروری استفاده می‌شود. سوله های k-span نیز جزو دسته بندی سوله های سبک به حساب می آید.