قیمت سوله در شهرک صنعتی لیا

قیمت سوله در شهرک صنعتی لیا

برخی عوامل تاثیرگذار در تعیین قیمت سوله عبارتند از متریال به کار رفته در پوشش سقف، دیوار و کف سوله، نصب جرثقیل، تعداد طبقات، ساختار کلی، نوع کاربری سازه، منطقه احداث و تجهیزات به کار رفته در سوله از جمله روشنایی و تهویه سوله و ...

شهرک صنعتی لیا

این شهرک صنعتی در سال ۱۳۷۲ با تصویب هیئت وزیران بنا شد. وسعت این شهرک در ابتدا ۱۵۰ هکتار بوده است. با گذشت زمان و با گسترش واحدهای تولیدی و صنعتی اکنون وسعت شهرک به بیش از ۲۶۷ هکتار رسیده است.

آدرس شهرک صنعتی لیا: قزوین ۱۴ کیلومتری جاده قزوین – بویین زهرا

برخی از شرکت های مستقر در این شهرک صنعتی

سپهر سوله - آرش شیمی - پلیمر پایا کاسپین - روی پوشان قزوین - لیاپود صنایع نساجی - کابل سازی افق البرز - شرکت نفیس نخ - سکمی مولدز اندز دایز پارس - مهیار گاز - شرکت وحدت پلاستیک - شرکت مهتاروی ( سپند لوله ) - شرکت کارتن سازان عدل البرز و بسیاری از شرکت های قدیم و تازه تاسیس مستقر در این شهرک

برخی فعالیت ها در شهرک صنعتی لیا

دیگ بخار - لوازم موتورخانه - فروش سوله - ساخت سوله - اجاره سوله - حلال صنعتی - فروش مرغ منجمد - خرید گوشت بوقلمون- فروش گوشت بلدرچین - در و پنجره یو پی وی سی - لاستیک فرسوده - فروش ضایعات - فروش گازهای صنعتی - گیت کنترل تردد – ظروف یکبار مصرف – تولیدات آرایشی و بهداشتی و ...

مکان های نزدیک به شهرک صنعتی لیا عبارتند از: الوند، شهرک صنعتی البرز، اقبالیه، قزوین و بیدستان

فرآیند قیمت سوله در شهرک صنعتی لیا

قیمت سوله به عوامل متعددی وابسته است که هرکدام از این عوامل سبب افزایش یا کاهش قیمت سوله خواهند بود. اندازه و متراژ سوله یکی از مهمترین فاکتورهای تاثیرگذار بر قیمت سوله استاندارد در شهرک صنعتی لیا می باشد. علاوه بر این ها عوامل دیگری نیز در تعیین قیمت ساخت سوله موثر است از جمله نوسانات نرخ فولاد، انواع کاربری های سوله ها، ابعاد و شکل ظاهری، محل احداث سوله و بسیاری از این موارد. در کل نمی توان قیمت دقیق و درستی را ارائه داد چرا که قیمت مواد اولیه به خصوص فولاد همواره در حال تغییر است. برای ساخت و در اختیار داشتن سوله علاوه بر قیمت سوله باید به استانداردهای ساخت سوله و آینده نگری در کاربری نیز توجه خاص داشت.

 • ابعاد و شکل ظاهری سوله

از نظر اقلیمی شهرک صنعتی لیا دارای آب و هوای مدیترانه ای - نیمه بیابانی - با بارش متوسط سالانه 312 میلیمتر می باشد. دمای منطقه لیا در طول سال معادل 13 درجه سانتی گراد است. جهت حرکت باد در این منطقه از جنوب شرقی می وزد که با خشکی هوا و افزایش دمای منطقه همراه است. با توجه به این توضیحات و تاثیر شرایط اقلیمی منطقه شهرک صنعتی لیا در ابعاد و شکل ظاهری سوله به بررسی قیمت سوله می پردازیم.

می دانیم که ابعاد سوله بر قیمت سوله تاثیر زیادی دارد. از جمله ابعاد مهم سوله تعیین ارتفاع سوله است با توجه به فشار وزش باد منطقه ای شهرک صنعتی لیا، باید سازه های سوله صنعتی استحکام بالایی داشته باشند. از دیگر عوامل دخیل در ابعاد سوله، ابعاد ستون ها و تعیین متراژ دهانه یا عرض سوله است که ارتباط مستقیم با وزن سوله دارد. این عامل به شدت در قیمت هر متر مربع سازه فلزی تاثیر دارد. هر چقدر دهانه سوله عریض تر باشد قیمت ساخت فنداسیون و دیوار کاهش می یابد.

شکل ظاهری سوله و سبک و سنگین بودن سوله نیز در تعیین قیمت آن موثر است. به دلیل شرایط آب و هوایی متعادل این منطقه در شهرک صنعتی لیا انواع سوله ها در ابعاد مختلف و کاربری های مختلفی ساخته می شوند. در سازه های تیر ورقی، سازه های قوسی شکل معمولا گران تر از سازه های شیبدار هستند. به دلیل نزدیک بودن شهرک به مناطق کشاورزی ساخت انواع گلخانه ها و سازه های خرپایی نیز در این منطقه رواج دارد. در سازه های خرپایی به علت استفاده از پروفیل می توان سازه را در طرح های مختلف با توجه به سلیقه مشتری طراحی کرد و ساخت. به علت استفاده از پروفیل هزینه های ساخت این نوع سازه نسبت به دیگر سازه ها کاهش چشمگیری دارد.

 • نوع طراحی سوله

ساختمان سوله‌ به صورت پیش‌ساخته و بر اساس یک طراحی اولیه ساخته می‌شوند. در ابتدا نوع طراحی سوله تعیین کننده هزینه های کلی ساخت سوله می باشد. اما این طرح‌های پیش‌ساخته لزوما تمام نیازها را برطرف نمی کند.

حتی نوع طراحی سوله در انتخاب و تعیین انواع درب های صنعتی و پنجره‌ها، جرثقیل در سوله، وجود طبقه در سوله، سیستم‌های تهویه و فن‌ها، نازک‌کاری و نمای سوله، ارتفاع سقف سوله، پوشش سقف سوله، فونداسیون و انواع روش‌های عایق‌کاری با اهداف مختلف تاثیر گذار است که طبیعتا افزایش یا کاهش این ویژگی‌ها می‌تواند بر محاسبه قیمت سوله موثر باشد.

نوع کاربری یک سوله که از جمله آشیانه یک هواپیما، تا یک سوله ورزشی یا سوله مرغداری و حتی سوله کارگاهی، سردخانه، گلخانه و مابقی کاربری ها می تواند طراحی سوله متفاوتی را بطلبد. در نتیجه تمام مطالب عنوان شده هزینه ساخت سوله را مشخص می کنند. البته مطالب ذکر شده در شرایط یکسان و سوله‌هایی با امکانات یکسان صدق می‌کند؛ و هزینه هر متر مربع در قیمت سوله‌ های بزرگتر کاهش می‌یابد.

 • محل احداث سوله

از دیگر عوامل موثر در قیمت سوله محل احداث و نصب سوله است. کیفیت خاک، پایداری زمین، تاثیر اقلیم و منطقه محل ساخت بر بارهای محیطی وارد بر سوله تاثیر می گذارد. با توجه به اقلیم های متفاوت آب و هوایی مصالح مصرفی به کار برده شده در ساخت سوله نیز متفاوت است. با توجه به شرایط اقلیمی و آب و هوایی منطقه لیا و بارش متعادل باران، برف و وزش باد و همچنین زلزله خیر بودن این منطقه باید تمام معیارهای استاندارد سازی سوله مطابق با قوانین و آئین نامه های نظام مهندسی در ساخت و ایمن سازی سوله اجرا و در نظر گرفته شود.

سوله در شهرک صنعتی

در این زمینه کارشناسان سپهر سوله با سالها تجربه و فعالیت در زمینه طراحی و ساخت انواع سوله می توانند به بهترین شکل شما را در این امر مهم راهنمایی کنند و یاری برسانند.

 • زمین محل اجرای سوله

زمین و نوع تراکم خاک، شیب آن، جهت قرارگیری در معرض وزش باد و حتی شمالی، جنوبی بودن آن و جهت شرقی و غربی، طول زمین، حجم خاکبرداری از مسائلی است که در تعیین قیمت ساخت سوله حائز اهمیت است. بنابراین انتخاب زمین مناسب با در نظر گرفتن موارد بالا در قیمت سوله تاثیر زیادی دارد.

 • میزان تراکم خاک در ساخت سوله

در زمین هایی که تراکم خاک کمتر و سست تر است برای جلوگیری از حوادث ناشی از بالایای طبیعی از جمله زلزله و نشست سازه نیاز به فنداسیون با ابعاد بیشتر و آلموتور بندی قوی تر است. در سازه هایی که بر اساس استانداردهای ساخت و ساز ساخته می شوند، در زمین هایی که تراکم خاک کم و نباتی کل حجم خاک تخلیه شده و به صورت لایه ای خاکریزی می شود، پس از خاک ریزی توسط ماشین آلات راه سازی به تراکم مورد نظر رسیده و بستر سازی جهت مراحل بعدی انجام می گردد. زمین های شهرک صنعتی لیا از تراکم متناسب برخوردارند. برای بررسی و کسب اطلاعات بیشتر می توانید با گروه صنعتی سپهر سوله جهت اجرای فونداسیون، ستون گذاری و خاک ریزی تماس حاصل کنید تا موارد مورد نیاز را به شما اطلاع رسانی کنند.

خرید زمین در شهرک صنعتی لیا

شهرک های صنعتی با هدف متمرکز شدن تولیدات صنعتی و توسعه آن ها راه اندازی گردیده اند. این شهرک ها آلودگی و بار ترافیکی شهر را کاهش می دهند و حمل و نقل تولیدات صنعتی را آسان می کنند. خرید زمین در شهرک های صنعتی، برای سرمایه گذارانی که قصد راه اندازی کارگاه یا کارخانه دارند، مزایای فراوانی را در بر دارد.

مزایای خرید زمین در شهرک های صنعتی

شهرک های صنعتی جهت سرمایه گذاری در حوزه های صنعتی احداث شده اند و لازم است ضوابط و مقررات زیست محیطی را رعایت کنند. در این شهرک ها هرگونه خدمات مشاوره ای و فنی مهندسی از سمت شرکت های شهر صنعتی به متقاضیان سرمایه گذاری و ایجاد واحدهای صنعتی ارائه می شود.

سرمایه گذاری و خرید زمین در شهرک صنعتی لیا از این موارد مستثنی نیست. شهرک صنعتی به دلیل مجاور بودن با یکی از بزرگ ترین شهر صنعتی های کشور یعنی شهر صنعتی البرز و شهرک صنعتی های اشتهارد، کاسپین، آبیک و ... و به دلیل قرار گیری در مسیر یکی از شاهراه های ارتباطی کشور و نقطه اتصال استانهای جنوبی و مرکزی به شمال و غرب کشور یکی از بهترین محل های احداث کارخانه و کارگاه تلقی می شود. فاصله کوتاه این شهرک با پایتخت و استان های بزرگی همچون البرز، زنجان و مرکزی از دیگر دلایل انتخاب محل سرمایه گذاری می باشد. نزدیک بودن به پایانه های حمل و نقل، راه آهن و فرودگاه نیز جزو معیارهای انتخاب این شهرک صنعتی جهت تولیدات و سرمایه گذاری می باشد. از این رو به معرفی برخی از مزایا و استانداردهایی که باید شرکت شهرک های صنعتی در فروش زمین به سرمایه گذاران ارائه دهد می پردازیم:

 1. شهرداری ها و وزارت مسکن و شهرسازی موظف هستند برای تشویق واحدهای صنعتی جهت فروش سوله های خود در محدوده شهری و مسکونی و انتقال آن ها به شهرک های صنعتی، کاربری اراضی تحت مالکیت آن ها را به تجاری، اداری یا مسکونی تغییر دهند.
 2. زمین مناسبی برای راه اندازی واحدهای صنعتی مطابق با روش های شهرک سازی و اصول فنی و مهندسی و مکان یابی ارائه دهند.
 3. نیازی به اخذ مجوزهای جداگانه از سازمان ها و ارگان های گوناگون همانند شهرداری، منابع طبیعی، محیط زیست، امور اراضی، سازمان آب، اداره برق، سازمان کشاورزی، خاک شناسی، میراث فرهنگی، اداره ثبت، کار و امور اجتماعی و … جهت ساخت کارخانه در شهرک های صنعتی نیست.
 4. باید امکانات و شرایط لازم جهت هم افزایی واحدهای مستقر در شهرک های صنعتی فراهم شود.
 5. باید بستری مناسب جهت فراهم نمودن خوشه ها و شبکه های مرتبط با یک صنعت در شهرک های صنعتی ایجاد شود.
 6. خدماتی رایگان جهت صدور مجوزهای مورد نیاز در ساخت و بهره برداری از واحدهای صنعتی ارائه شود.
 7. هزینه های سرمایه گذاری به دلیل برخورداری از خدمات سازماندهی شده مانند تصفیه فاضلاب که از سوی شهرک های صنعتی ارائه می شود کاهش داده شود.
 8. امکانات مناسبی جهت خرید فروش املاک صنعتی، کارگاه های کوچک پیش ساخته و آماده جهت تسریع در اشتغال زایی ارائه شود.
 9. واگذاری اداره شهرک های صنعتی به هیئت امنای انتخاب شده از صاحبان صنایع.
 10. ارائه شرایط پرداخت اقساط جهت حق استفاده و بهره برداری از تاسیسات شهرک.
 11. بهره مندی از معافیت های مالیاتی.
 12. برخورداری از امکانات زیربنایی مانند تلفن، آب و فاضلاب، برق، گاز و…

خرید زمین در شهرک صنعتی لیا برای سرمایه گذاری

افرادی که تصمیم بر سرمایه گذاری و ایجاد اشتغال در شهرک صنعتی لیا دارند برای شروع کار باید مراحل زیر را برای خرید زمین در شهرک صنعتی لیا طی کنند:

 1. جهت بررسی شرایط لازم برای صنعت مورد درخواست و تطبیق آن با امکانات و شرایط شهرک صنعتی و آگاهی از موجودیت زمین ها یا سوله ها باید به نماینده شهرک صنعتی لیا مراجعه شود.
 2. مجوز تاسیس از سازمان صمت شهر قزوین دریافت شود.
 3. برای انتخاب زمین به شرکت شهرک های صنعتی استان قزوین مراجعه شود. در این مرحله متقاضی خرید زمین یا سوله باید بر اساس نوع تولیدات، مسائل زیست محیطی، متراژ مورد نیاز و رعایت زون بندی از زمین یا سوله پیشنهادی بازدید نماید.
 4. به مدت هفت روز، زمین منتخب برای خریدار رزرو می شود و در صورتی که خریدار وجه آن را پرداخت نکند به متقاضیان دیگر واگذار می گردد.
 5. پس از مشخص شدن زمین پرداختی به صورت ۳۰ درصد نقد و ۷۰ درصد اقساط ۳۰ ماهه انجام خواهد شد.
 6. پس از واریز ۳۰ درصد وجه نقد و دریافت تاییدیه از واحد مالی، تکمیل اسناد و مدارک مورد نیاز انجام شده و در نهایت مراحل خرید زمین در شهرک صنعتی لیا تکمیل می گردد.

بررسی عوامل تاثیرگذار بر قیمت سوله استاندارد در شهرک صنعتی

اندازه و متراژ سوله یکی از مهمترین فاکتورهای تاثیرگذار بر قیمت سوله استاندارد است اما عوامل مهم دیگری نیز در قیمت گذاری تاثیرگذارند عوامل مهمی چون محل و زمین ساخت، جنس متریال های ساخت سوله، نوع طراحی و فونداسیون سوله استاندارد که طرح ریزی شده، پوشش سقف، کف و دیوار سوله، وزن سوله و بسیاری از این موارد می‌توانند بر تخمین قیمت سوله موثر باشند.

محل اجرای سوله به علت محاسبات بارهای بارشی و میزان وزش باد در تمامی نقاط کشور متغیر است. در مناطقی که بارش برف سنگینی دارد به دلیل تحمل وزن بارش برف روی سقف سازه باید سوله سنگین تر ساخته شود اما در مناطق گرمسیری که بارش برف و باران فروان ندارد ساخت سوله با وزن بسیار سبک تری انجام می شود. به طبع هر چقدر وزن سازه کمتر باشد متریال آهنی و فولادی بکار رفته در سازه نیز بیشتر می شود و قیمت سوله افزایش می یابد. ساخت سوله در شهرک صنعتی لیا به دلیل بارش ها و وزش باد متوسط نسبت به ساخت سوله در مناطق پر بارش و کم بارش قیمت مناسبی در بر می گیرد.

تخمین قیمت سوله در شهرک صنعتی لیا

همواره تخمین قیمت سوله با شرایط موجود که ثبات قیمت در بازار نیست کار مشکل و دقیقی نیست چرا که قیمت مواد و متریال اولیه، بخصوص فولاد مدام در حال تغییر است، تنها قیمت فولاد و متریال اولیه تعیین کننده قیمت سوله نیست در ادامه کار قیمت تجهیزات و ماشین آلات نیز در برآورد قیمت تاثیرگذار است.

در ساخت سوله و راه اندازی کسب و کار تولیدی و صنعتی نباید محاسبه قیمت سوله را در اولویت قرار داد بلکه استاندارد و کاربردی بودن سوله نیز جزء فاکتورهای مهمی است که باید در طراحی یک سوله مد نظر قرار داد. اگر کاربردی بودن و آینده نگری را در نظر نگیرید ممکن است در ادامه کار و آینده با مشکلات زیادی مواجه شوید.

برای برنامه ریزی درست در آینده و رسیدن به اهداف عالی بهتر است در ابتدای کار هدف خود از ساخت سوله را مشخص کنید و از بهترین مصالح در ساخت سوله استفاده کنید تا پروژه ای بدون مشکل و با کارایی بالا در اختیار داشته باشید. همواره صرفه‌جویی در هزینه طراحی و ساخت سوله مسئله مهمی است که باید مد نظر قرار گیرد چرا که باید سال‌ها متمادی سوله با همان کیفیت اولیه فعالیت داشته باشد و سرویس دهد. اگر چنین نباشد حتما ضررهای مالی و آسیب‌های جبران‌ناپذیری را بهمراه خواهد داشت.