ساخت سوله دامداری ارزان قیمت

سوله ها سازه هایی فلزی هستند که جهت سرعت بخشیدن به امر سرعت ساخت و ساز مورد استفاده قرار می گیرند. به کار می روند. سوله ها کاربردهای متفاوتی دارند و برای اهداف گوناگونی هم به کار می روند. یکی از کاربردهای سوله طراحی و ساخت مکان های نگهداری انواع حیوانات از جمله دام، مرغ و طیور و ... می باشد. به این نوع سوله، سوله دامداری گفته می شود.

ساخت سوله برای دامداری با قیمت ارزان

ساختمان سازی از جمله ساخت و سازهای صنعتی هزینه های زیادی را در بر می گیرد. از این رو ساخت سازه هایی با هزینه کم و با سرعت بالا روز به روز اهمیت بیشتری پیدا می کند. این امر بیشتر در بخش صنعت و کشاورزی مخصوصا دامداری از اهمیت بیشتری برخوردار است.

سوله دامداری از جمله سازه هایی است که رعایت بهداشت در آن از اهمیت ویژه ای برخوردار است. داشتن محیط مناسب، تهویه و فضایی جهت سهولت تردد دام از مهمترین فاکتورهای مهم در ساخت و تجهیز این نوع سازه است. در ساخت سوله دامداری باید تمام عوامل مربوط به سنگینی سازه در نظر گرفته شود تا هنگام بروز حوادث طبیعی خسارات زیادی وارد نشود. هر چند در طراحی و ساخت استراکچرهای فلزی فاکتورهای بارهای وارده لحاظ می شوند اما باز هم باید احتمالات در محاسبات پیش بینی شود.

اگر هدف از ساخت سوله ارزان تنها قیمت پایین باشد، باید متذکر شد که ساخت سوله باید متناسب با کاربری و همینطور موقعیت و شرایط جغرافیایی محل احداث سوله باشد. همواره ارزان ساختن سوله برای کاربری های مهم مقرون به صرفه نخواهد بود چرا که بعدها ممکن نتایج و ضررهای بیشتری را تحمیل کند.

مراکز نگهداری دام و طیور از جمله سوله دامداری و سوله مرغداری باید کیفیت و استحکام کافی جهت حفظ سلامت دام را دارا باشد علاوه بر این موضوع باید قابلیت نصب انواع تجهیزات همانند سیستم های تهویه هوا، تجهیزات سرمایشی گرمایشی، روشنایی و .. هم امکانپذیر باشد.

عوامل تاثیر گذار بر قیمت تمام شده سوله

 • شرایط جغرافیایی محل احداث سوله دامداری
 • مکان دامداری
 • زمان ساخت دامداری
 • تجهیزات به کار رفته در اجرای سوله دامداری

هزینه ساخت سوله دامداری ارزان

ساخت سوله دامداری در ایران به روش ها و ساختارهای مختلفی ساخته می شود از این رو بنابر روش ها و ساختارهای به کار گرفته در ساخت سوله دامداری هزینه های مختلفی هم در ساخت سوله برآورد می شود. این مدل سازه به دلیل اینکه در متراژهای بالا طراحی و ساخته می شود باید از لحاظ قیمتی هم مقرون به صرفه محاسبه شود. برای برقراری تناسب بین متراژ و هزینه ساخت سوله باید شرکتی برای ساخت انتخاب شود که هزینه ساخت سوله دامداری را با بالاترین به حداقل برساند. این امر نوعی تجربه و مهارت کاری محسوب می شود که گروه صنعتی سپهر سوله به عنوان بهترین سازنده پیشنهاد می شود.

سوله دامداری معمولا به سبک سوله های سبک از نوع خرپایی و یو بی ام ساخته می شود که باید برای افزایش استحکام و مقاومت سوله از بهترین مصالح و متریال استفاده کرد.

سازندگان این نوع سوله ها باید به این موضوع اشراف داشته باشند که این سازه را در چه مکانی بنا کنند و از چه مواد و مصالحی در ساخت کمک بگیرند و هدف را فقط کاهش قیمت لحاظ نکنند چرا که باید تمام شرایط و ضوابط استاندارد سازی سوله نیز در نظر گرفته شود تا در دراز مدت دچار آسیب ها و ضررهای احتمالی نشد.

هزینه راه اندازی سوله نیز همانند هزینه ساخت سوله دامداری با توجه به روش های ساخت مورد استفاده، ابعاد و متراژ سوله، نوع زمین و محل اجرای پروژه قابل تغییر است و وابسته به مراحل ساخت و ماشین آلات تجهیزات مورد استفاده خواهد داشت.

ساخت سوله کوچک دامداری نیز یکی از راه حل های کاهش قیمت ساخت سوله است. ساخت سوله کوچک دامداری همراه با محاسبه ابعاد مناسب برای سازه امکان پذیر است. مراحل ساخت سوله کوچک بستگی به تعداد دام و کاربری دامداری دارد که هدف پربار کردن دام به قصد استفاده از گوشت دام است یا هدف برای مصارفی همچون استفاده از شیر د ام می باشد متغیر خواهد بود. هرچند در کلیت موضوع تفاوت چندانی وجود ندارد اما در برخی جزئیات همچون ماشین آلات و تجهیزات بر هزینه ها تاثیر گذار است.

ساخت سوله برای دامداری با قیمت ارزان

راهکارهای ساخت سوله دامداری با قیمت ارزان

راهکارهای مختلفی برای ساخت سوله دامداری با قیمت ارزان وجود دارد که در ادامه به معرفی آنها می پردازیم. ساخت سوله ارزان را می توان به صورت سوله سبک در اشکال مختلفی مثل تیر ورق و یا یو بی ام ساخت. استفاده از هر کدام از این اشکال در هزینه ساخت سوله دامداری موثر است. دهانه این نوع سازه تا اندازه خاصی قابل اجرا است و نمی توان از یک حد معینی تجاوز نمود. نحوه ساخت سوله دامداری در برخی کارخانه های سازنده به این صورت است که از جوشکاری برای اتصال تیر ورق ها استفاده می شود که ثابت شده روش چندان مناسبی نیست اما روش پیچ و مهره روشی بهتر و استاندارد است که مزایای زیادی را در بر دارد.

1- ساخت سوله دامداری با تیرورق های سینوسی

مهمترین مزیت کاربرد تیرورق سینوسی کاهش هزینه، زمان ساخت سوله، افزایش کیفیت و کارایی سوله می باشد از این رو بهترین پیشنهاد در ساخت سوله دامداری استفاده از تیر ورق با جان سینوسی می باشد. سوله هایی که به کمک این سازه های فولادی ساخته می شوند بسیار مقرون به صرفه خواهند بود و سبب می شود که سرمایه ذخیره شده برای راه اندازی دامداری در بخش های دیگر مصرف شود.

مزایای ساخت سوله دامداری با تیرورق های سینوسی

 • هزینه های جا به جایی مصالح کاهش می یابد.
 • سوله دامداری با وزن کم ساخته می شوند.
 • ساخت سوله دامداری با ارتفاع مختلف ساخته می شود.
 • میزان استفاده از فولاد در ساخت سوله به دلیل نوع طراحی با تیر ورق سینوسی کاهش می یابد.
 • به دلیل مقاوم سازی پایه های اصلی سوله به کمک طراحی های نوین نیاز به ستون گذاری های متعدد کاهش می یابد.
 • به دلیل وزن کم سازه های پیش ساخته دامداری امکان ساخت در مناطق صعب العبور نیز وجود دارد.
 • به دلیل نوع طراحی اسکلت سوله دامداری به کمک تیر ورق های سینوسی فضاهای مفید سوله بیشتر می شود.

2- ساخت سوله دامداری ارزان قیمت قوسی با سیستم یو بی ام

سوله هایی مثل سوله دامداری و سوله انبار غلات و علوفه معمولا به شکل سوله های دارای تیرآهن در سقف ساخته می شوند. علاوه بر سوله های تیرورقی سینوسی، سوله های قوسی نیز نوع دیگری از سوله های دامداری محسوب می شوند که به سوله سازی یو بی ام معروف هستند. توسط سیستم سوله سازی یو بی ام می توان ارتفاع دهانه سوله را تا 34 متر ساخت. سوله قوسی معمولا از ورق گالوانیزه ساخته می شود و استفاده از این نوع سوله کمک زیادی به ساخت سوله دامداری ارزان قیمت کرده است. یکی دیگر از انواع سوله های قوسی سوله K-Span می باشد که مزایا و معایب خاص خود را دارا می باشد.

مزایای سوله یو بی ام دامداری

 • در هزینه ها صرفه جویی می شود.
 • سرعت ساخت سوله سازی بالا می رود. بطوریکه به طور متوسط هر 1000 متر سوله یو بی ام را می توان در 30 روز ساخت.
 • فضاهایی مانند فضای بین بهاربند و دیوار محوطه جزو فضاهای غیر ضروری در دامداری محسوب می شوند. می توان با حذف چنین فضاهایی فضاهای مفید سوله را افزایش داد.
 • زمانیکه از روش یو بی ام در ساخت سوله های دامداری استفاده می شود می توان محوطه دامداری را بیشتر و بهتر مدیریت و کنترل کرد.
 • با کاهش ضخامت دیوار دامداری از 20 سانتیمتر به 10 سانتیمتر در روش سوله سازی یو بی ام می توان در مصالح و هزینه ها صرفه جویی کرد.
 • سوله دامداری یو بی ام را می توان تغییر شکل داد، قطعات را از هم جدا و از ابتدا طراحی نمود.
 • با حذف ستون ها در این سیستم می توان به فضای داخلی بیشتری دست یافت.
 • هرگاه در سوله دامداری نیاز به ستون باشد، با توجه به این موضوع که دهانه باربری در سقف سوله کوچک است به تیرآهن با مقطع کمتری نیاز داریم، این موضوع باعث می شود ساخت سوله برای دامداری با قیمت ارزان اجرا شود.
 • یک راه حل جهت کمتر شدن مقاطع تیرآهن ها در سوله دامداری این است که در فواصل مشخصی از سوله از تیرآهن و یا لوله های مقاوم و ارزان قیمت یا پروفیل قوطی استفاده شود.

3- ساخت سوله دامداری ارزان قیمت با حذف زمین های شیب دار

ساخت سوله دامداری در تپه ها و مناطقی که شیب دار هستند باعث بالا رفتن هزینه های ساخت می شود. چرا که انرژی و زمان زیادی صرف مسطح و یکسان کردن شیب زمین و بر طرف کردن اختلاف ارتفاع می شود. مخصوصا در مناطقی که کوهستانی نیز باشند. بنابراین پیشنهاد می شود از احداث سوله دامداری در زمین های شیب دار و سنگلاخی خودداری شود تا با حذف عملیات خاکبرداری در هزینه ها صرفه جویی شود.

هرچقدر زمین انتخابی سوله دامداری یکنواخت تر و دارای شیب کمتری باشد ساخت سوله با هزینه پایین تری انجام می شود.

ساخت سوله برای دامداری با قیمت ارزان

4- ساخت سوله دامداری ارزان قیمت با استفاده از تیرآهن لانه زنبوری

اگر برای ساخت سوله دامداری از سوله سبک استفاده کنید یعنی به جای تیرآهن با مقاطع بالا از تیرآهن لانه زنبوری استفاده شود صرفه جویی چشمگیری در هزینه ها می شود.

در سازه هایی که از مقاطع تیرآهن استفاده می کنند بنابر اندازه عرض سوله، مقطع تیرآهن ها تغییر می یابند. در ساخت سوله دامداری اگر به جای تیرآهن های معمولی از تیرآهن های لانه زنبوری با مقاطع کمتر استفاده شود، در واقع ارتفاع تیرآهن 1.5 برابر می شود و در نتیجه مقاومت خمشی تیرآهن بیشتر می گردد. به عنوان مثال اگر در اجرای سقف سوله از تیرآهن 16 استفاده شود می توان با لانه زنبوری کردن آن می توان از آهن 20 که 1.5 برابر تیرآهن 16 مقاومت دارد استفاده کرد. از این رو با توجه به اختلاف قیمت تیرآهن 20 کاملا مقرون به صرفه خواهد بود.

مزایای استفاده از تیرآهن لانه زنبوری در ساخت سوله دامداری

 • با توجه به سبک بودن وزن تیرآهن لانه زنبوری نسبت به تیرآهن های دیگر، هزینه خرید، حمل و نقل و نصب آن نیز کمتر است.
 • با کمک تیرآهن لانه زنبوری وزن سقف سوله کاهش پیدا می یابد که این امر موجب بالا رفتن امنیت و مقاومت سوله می گردد.
 • مقاومت خمشی تیرآهن ها با طرح لانه زنبوری افزایش می یابد.
 • از فضاهای ایجاد شده درون حفره های چند ضلعی لانه زنبوری می توان کابل و لوله انتقال داد.

معایب استفاده از تیرآهن لانه زنبوری در ساخت سوله دامداری

 • هزینه جوشکاری تیرآهن لانه زنبوری بیشتر است.
 • در تیرهای اصلی سقف سوله دامداری نیاز به ستون گذاری داریم.

5- ساخت سوله دامداری ارزان قیمت با استفاده از مصالح بومی

در ساخت هر سازه ای چه ساختمان چه سوله اگر از مصالح بومی استفاده شود تا حد زیادی در هزینه ها صرفه جویی می شود. در ساخت سوله دامداری نیز این چنین است. به عنوان مثال مناطقی که کوهستانی هستند از سنگ در ساخت می توان استفاده کرد و یا مناطقی که جنگلی هستند و چوب زیاد است در ساخت سوله دامداری می توان از چوب استفاده کرد.

زمانیکه از مصالح بومی در ساخت سوله دامداری استفاده می شود هزینه های خرید، حمل مصالح و نصب آن ها کاهش می یابد. در دیوار چینی و فونداسیون سوله دامداری به جای بلوک های سیمانی می توان از مصالح بومی استفاده کرد و یا در مناطق جنگلی چوب درختان را جایگزین تیر در سقف سوله ها کرد.

مزایای استفاده از مصالح بومی در ساخت سوله دامداری

 • خرید مصالح با قیمت کمتر انجام می شود.
 • هزینه حمل و نقل کمتر می شود.

6- ساخت سوله دامداری ارزان قیمت با اجرای ستون در فواصل معین

یکی دیگر از راهکارها برای ساخت سوله برای دامداری با قیمت ارزان این است که در فواصل مشخصی در سوله از ستون گذاری استفاده کرد. ستون گذاری باعث می شود بتوان از تیرآهن هایی با مقاطع کمتر استفاده نمود. جنس این ستون ها می توانند از لوله های مقاوم، ارزان و یا پروفیل قوطی باشند.

اجرای ستون باعث می شود اندازه عرض دهانه در سقف کمتر شود، در نتیجه مقطع تیرآهن نیز کمتر می شود و اجرای آن ارزانتر تمام خواهد شد.

معایب اجرای ستون در فواصل معین در ساخت سوله دامداری

عیب ستون گذاری در فواصل معین این است که مقداری از فضای مفید داخل سالن سوله توسط لوله های پروفیل اشغال می شود که باعث می شود از فضای مفید درون سوله کم شود. از طرف دیگر تهیه، خرید و نصب لوله های پروفیل مورد نیاز نیز مراحل و زمان ساخت را زیادتر و سخت تر می کند.

برای ساخت دامداری با قیمت ارزان می توانید با گروه صنعتی سپهر سوله تماس گرفته و با کارشناسان ما مشاوره نمائید.

افزودن دیدگاه جدید

Restricted HTML

 • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
 • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
 • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.