ساخت سوله سنگین

ساخت سوله سنگین

سوله سنگین تمام نیازهای صنایع سنگین و کارخانجات تولیدی بزرگ را تأمین می نماید. سازه های صنعتی با توجه به کاربردها و صنایع مختلف در نقشه ها و ابعاد متفاوتی ساخته می شوند که بتوانند نیازهای کاربری های مختلف در هر حجم و توانی را پاسخ دهند. سوله صنعتی از مهمترین سازه های صنعتی محسوب میشود که با توجه به ویژگی های ساختاری متمایزی که دارد، بهترین انتخاب در حوزه های مشاغل صنعتی و تولیدی می باشد. از دیدگاه وزن استراکچر نهایی، سوله را می توان به سه گروه سوله سنگین، سوله نیمه سنگین و سوله سبک تقسیم نمود که هر کدام در جایگاه و کاربرد مکانیزم ساخت متمایز و کارایی متفاوتی دارند.

مشخصات سوله سنگین

ساختار سوله ها به دو صورت استراکچر فلزی و استراکچر بتنی ساخته می شوند. هر کدام از این ساختارها دارای نقاط ضعف و قوت خاص خود هستند. در سوله اسکلت بتنی که نوعی سازه صنعتی است، فونداسیون و سقف با آرماتور بندی و بتن ریزی انجام میشود. در قسمت های تیرهای اصلی و ستون ها نیز از بتن استفاده می شود. از طرف دیگر در اسکلت فلزی تماماً بر اجزای فولادی مبتنی است و تنها در اجرای فونداسیون و تکمیل استراکچر سقف از بتن ریزی استفاده میشود.

مشخصات سوله سنگین

تفاوت سوله سنگین فلزی و بتنی

تفاوت های مهم سوله سنگین فلزی و بتنی را میتوان در شاخص های متوسط زمان ساخت سازه، هزینه ساخت سازه و وزن نهایی سازه برشمرد.

متوسط زمان ساخت سازه

متوسط زمان از شروع تا تحویل سوله سنگین را میتوان مهمترین عامل در امر تصمیم گیری سرمایه گذاری در حوزه تولید و صنعت دانست. هر چقدر زمان ساخت و تحویل سوله کمتر باشد و وقفه ها و تأخیرهای کار کمتر باشد، سوله سنگین انتخاب بهتری خواهد بود. در معیار زمان اجرا، سوله سنگین با اسکلت فلزی نسبت به سوله سنگین بتنی انتخاب بهتری است. سازه های بتنی حدود دو هفته زمان برای خشک شدن و به آمادگی اولیه رسیدن نیاز دارند تا مرحله بعدی کار را بتوان انجام داد. این تاخیرها و زمان تلف شده جزء لاینفک آماده سازی اولیه سازه های بتنی است. امادر سوله سنگین اسکلت فلزی روند کار به این صورت نیست و پس از آنکه فونداسیون اجرا شد، سوار کردن ستون ها و مونتاژ رفترهای سقفی و نصب تیرها، با سرعت بالا و بدون وقفه انجام خواهند رفت. از این رو سوله سنگین از منظر متوسط زمان اجرا نسبت به اسکلت فلزی برتری دارد.

هزینه ساخت سوله

فولاد و بتن جزو مصالح پرکاربرد در سازه ها میباشند که هر روزه شاهد نوسان قیمت این مصالح در بازار هستیم. با توجه به چرخه اقتصادی کشور قیمت این دو متریال، مدام بالا و پایین می شود. در برخی موارد به دلیل بالا بودن قیمت آهن و فولاد در بازار مصرف بتن مقرون به صرفه خواهد بود. اما در حالت معمول، تفاوت خاصی میان هزینه اجرای اسکلت فلزی و هزینه اجرای اسکلت بتنی در ساخت سوله و سازه ها دیده نمیشود.

وزن نهایی سازه

با توجه به وزن تمام شده متریال بتن و آهن وزن نهایی سازه به خصوص در سوله سنگین، اهمیت بسیار بالایی پیدا میکند. از این سرمایه گذاران و صاحبان امر به دنبال راه کاری برای ساخت سازه و سوله سبک وزن هستند تا از صرف هزینه های گزاف جلوگیری به عمل آورند. اما این امر به راحتی امکان پذیر نمیباشد و باید منطبق بر نظر و محاسبات دقیق طراحان و معماران سوله انجام پذیرد. در حالت کلی در ساخت سوله سنگین با اسکلت فلزی عملاً میتوان کنترل بسیار دقیقی بر وزن نهایی سازه به عمل آورد که اصلا قابل قیاس با اسکلت بتنی نیست.

مراحل ساخت سوله سنگین

در گذشته سازه های اسکلت فلزی فقط با تیر آهن ساخته میشدند، اما امروزه با توجه به بالا بودن وزن و آسیب پذیر بودن سازه های قدیمی در برابر بارهای وارده، سازه های تیرورقی در سوله های سنگین جایگزین خوبی به شمار می آیند. تیر ورق تیری است که از اتصال ورق های فولاد با ضخامت تعیین شده ساخته می شود و در طول های بزرگتر نسبت به تیرآهن کاربرد بیشتری دارد. تیرورق در برابر انواع فشارها و تنش ها استحکام و تحمل بیشتری دارد.

امروزه ساخت سوله سنگین معمولا به کمک قطعات تیر ورقی صورت می پذیرد. زمانیکه سوله های سنگین به صورت تیرورقی ساخته میشوند استحکام بالایی دارند و با توجه به کنترلی که روی وزن سوله انجام میشود میتوان از مصرف بی رویه آهن و فولاد جلوگیری کرد. از این رو، استفاده از سوله تیر ورقی می تواند بهترین و استانداردترین انتخاب باشد. هزینه ساخت سوله تیر ورقی به این دلیل که از قطعات پیش ساخته استفاده میشود و زمانهای وقفه از بین میرود برای مشتریان پیشنهاد مناسبی است. به این نکته باید دقت داشت که از این نوع سوله ها در سازه هایی با دهانه کمتر از ۱۵ تا ۲۰ متر استفاده میشود و برای دهانه های بالاتر از ۲۰ متر از لحاظ هزینه ای مقرون به صرفه نیست. سوله های سنگین چون از جنس فولاد ساخته میشوند قابل بازیافت مجدد نیز هستند.

اما مراحل ساخت سوله های سنگین طبق روال زیر است:

  • آماده سازی زمین، مسطح کردن خاک، ترازبندی سطح و از بین بردن شیب جزو ملزومات ابتدایی میباشد.
  • اجرای فونداسیون سازه، بنا نهادن صفحات ستونها و بتن ریزی
  • ساخت و تامین قطعات پیش ساخته سوله تیر ورقی از شرکت سوله سازی مورد قرارداد
  • حمل و ارسال قطعات سوله به محل احداث سوله
  • نصب ستونها، شاقول سازی و گونیا کردن زوایا، نصب مهاربندها
  • بالا بردن رفترهای مونتاژ شده و نصب آنها بر روی ستونها
  • تکمیل اسکلت با نصب پرلین ها، لاپه ها، استرات و دیگر مهاربندها
  • تکمیل و نصب پوشش سقف با پروفیلهای زِد و بتن ریزی
  • نصب پوشش های ساندویچ پانل سقفی و دیواری، تکمیل و اتمام سوله

سوله سنگین

اتصالات پیچ و مهره ای در سوله سنگین

سوله ها سازه هایی از پیش ساخته و قابل حمل هستند که در محل احداث پروژه مونتاژ و اتصالات توسط پیچ و مهره نصب و تکمیل می شوند. هر چه وزن سازه بالاتر باشد، نقش اتصالات پیچ و مهره ای در ساخت و نصب سازه بیشتر به چشم می آید. از این رو، انتخاب پیچ و مهره استاندارد و مناسب در اتصالات سوله سنگین، از معیارهای مهم نصب و ساخت است. پیچ های مونتاژ قطعات سوله، معمولا از جنس آهن کم کربن، آهن پر کربن، تیتانیوم یا استیل ساخته می شوند که هر کدام دارای مزایا و معایبی هستند و برای کاربردها و اهداف خاصی مورد استفاده قرار می گیرند. پیچ و مهره نمره 8/8 ( پیچ و مهره خشکه )، در صنایع ساخت و ساز بسیار مستحکم و پر کاربرد است. هر میلیمتر مربع از سطح مقطع این نوع پیچ و مهره ها، تا 80 کیلوگرم بار را به صورت کششی متحمل میشود. نوع دیگر پیچ و مهره های اتصالات، پیچ و مهره نمره 9/10 است که از فولاد با درصد کربن متوسط تهیه می شوند و تا 100 کیلوگرم بار را تحمل می کند.

تفاوت سوله سنگین و سوله سبک

وزن سوله معیار اصلی در تفاوت بین ساختارهای سوله سنگین و سوله سبک است. سنگین یا سبک بودن سوله باید اصولی و حرفه ای محاسبه شود. ساخت سوله باید با استانداردهای ساخت و سازی که مورد تأیید سازمان نظام مهندسی می باشد، طراحی و تکمیل شود. نقشه و محاسبات آن توسط مهندس محاسب و مجرب انجام شود. از این رو وزنی که در محاسبات نهایی بدست می آید، وزنی ایده آل برای سازه خواهد بود. لذا استاندارد ساخت سازه است که وزن نهایی سازه را مشخص می کند.

از لحاظ ساختاری وزن سوله های سبک تیرورقی نسبت به سوله های سنگین تیرورقی کمتر و برای سرمایه گذاران به صرفه می باشد. درست است که سوله های سبک از لحاظ اقتصادی به صرفه هستند اما باید به این نکته توجه کنید که همیشه سوله های سبک تیرورقی در تمام مناطق قابل استفاده نیستند مثلا در مناطقی که رطوبت بالایی دارند باید از سوله های سنگین تیرورقی استفاده شود.

سوله های سبک می توانند به روش های مختلفی ساخته شود از جمله: خرپایی، یو بی ام، سوله لوله ای، سوله چادری و….. که هر کدام روش ساخت مجزایی دارند و در کابردهای متفاوتی به کار گرفته میشوند.

همانطور که عنوان شد سوله سنگین در سازه های بزرگ که نیاز به ستون ندارند و دارای دهانه های بزرگ هستند کاربردی نیستند در حالی که سوله های سبک در این امر بسیار مناسب میباشند.

مصرف فولاد در سوله های سنگین بسیار زیاد میباشد در حالیکه در برخی موارد مصرف فولاد در سوله سبک می تواند تا 50 درصد کاهش یابد. قیمت ساخت سوله های سبک بسیار کمتر از ساخت سوله سنگین است. استحکام و ایمنی سوله بستگی به کاربرد، تناژ فولاد مصرفی و ابعاد سوله دارد. زمان ساخت و بهره برداری از سوله های سبک نسبت به سوله های سنگین سریعتر است.

قیمت سوله سنگین و سوله سبک

تفاوت اصلی قیمت سوله سنگین و سبک به میزان فولاد مصرفی در این دو سازه بستگی دارد. مصرف فولاد در سوله سنگین بسیار بالاست و با توجه به نوسان قیمت فولاد هم تعیین قیمت دقیق نمیباشد. به علت ساختار هندسی سوله سبک، ساخت و طراحی خاصی دارد. وزن پروفیل به کار رفته در سوله سبک نسبت به وزن فولاد بکار رفته در سوله سنگین بسیار سبک تر است. در سوله سبک مصرف فولاد را می توان تا 50 درصد کاهش داد. به دلیل وزن پایین سوله سبک هزینه حمل ونقل نیز پایین تر میشود و حمل و نقل راحت و آسانتر صورت می پذیرد.

سوله سبک يک سوله ضعيف و بی کيفيت نيست. هزينه ساخت سوله سبک از سوله سنگين ارزان تر است که اين امر ناشی از استفاده اصولی از فولاد میباشد. با بالا رفتن قیمت آهن آلات در بازار بسیاری از کارفرمایان و به دنبال راههایی برای کم کردن هزینه های ساخت سوله هستند. صرفه جویی در هزینه ساخت سوله فقط به قیمت فولاد و آهن محدود نمیشود بلکه به تمام مراحل ساخت مربوط میشود. اولین راه حل انتخاب طراح و نقشه کش با تجربه و مناسب است. عواملی که باعث افزایش قیمت و هزینه های ساخت سوله میشوند عبارتند از: طراحی سوله به شکل نامناسب، انتخاب متریال نامناسب، عدم انتخاب درست پیمانکاران مجرب، طولانی شدن زمان شروع و اتمام پروژه و عدم برنامه ریزی صحیح در بودجه بندی مناسب انجام صفر تا صد پروژه.

در این بین گروه صنعتی سپهر سوله به شما این اطمینان خاطر را میدهد که از ابتدای امر ساخت سوله سنگین تا اتمام پروژه شما را با طراحی ها و نقشه های صحیح و استاندارد همراهی میکند و در نهایت سوله ای ایمن و مطمئن مطابق با استانداردهای نظام مهندسی با نازل ترین قیمت در اختیار شما قرار می دهد.