مقالات

سوله یک سازه فلزی است. سقف سوله، شیب دار و سبک است. ستون های سوله، فلزی و با تیر ورق ساخته می شوند. عمدتا دارای دهانه بزرگ با عرض 20 تا 35 متر و با درب ریلی می باشد. ارتفاع سوله حداقل 4 متر و حداکثر 24 متر می باشد. قابل ذکر است که ارتفاع متداول آنها بین 6 تا 12 متر می باشد. 

30 بهمن, 1401

ساخت سوله صنعتی اولین اقدام برای راه اندازی تاسیسات صنعتی به شمار می رود. هر فعالیت صنعتی مستلزم مجموعه ای منحصر به فرد و بهره گیری از ویژگی های سوله صنعتی می باشد که مطابق با کاربری مورد نظر طراحی و اجرا شده باشد. سوله صنعتی در طیف گسترده ای و از ساده ترین صنایع تا پیچیده ترین صنایع کاربرد دارد. در طراحی سوله صنعتی با توجه به نیاز و کاربرد صنعت مورد نظر فاکتور های مختلفی از قبیل لوله کشی، سیستم انتقال هوا، بارهای وارده، سیستم های جرثقیل و ... جهت حداکثر میزان عملکرد و بهره وری در نظر گرفته می شود.

16 شهریور, 1401

سوله پیش ساخته سوله آماده تحویل است. سوله پیش ساخته یک سازه‌ مدرن امروزی است. در ساخت آن از متریال فلزی پیش ساخته استفاده میگردد. به صورت یک طبقه و سقف شیب دار ساخته می شود. این نوع سوله‌ها در ابعاد مختلفی تولید و در محل مورد نظر، اجرا و مونتاژ می شوند. سازه پیش ساخته سوله، به دلیل ابعاد کوچک نیاز به فونداسیون ندارند. نصب آنها به سرعت انجام می شود. هدف از طراحی سوله های پیش ساخته دستیابی به یک سوله سبک و مقاوم می باشد. این سوله یکی از پرکاربردترین سازه های پیش ساخته در جهان می‌باشد.

18 اسفند, 1400

قدم اول در کاهش هزینه ساخت سوله تعیین نوع سوله است که باید با یک سوله ساز ماهر و متخصص مشورت شود. قدم دوم در این امر کاهش قیمت در هزینه های سوله سازی شامل خرید زمین، سازه سوله و قسمت ساختمانی است. از این رو باید در تمامی قسمت ها فعال عمل کرد و در مجموع هزینه را کاهش داد.

7 اسفند, 1400

برخی افراد قصد دارند برای خرید سوله هزینه پایینی پرداخت کنند. این افراد به کیفیت و دوام بالای سوله توجهی نمی کنند و قیمت پایین را نسبت به مقاومت و کیفیت در اولویت قرار می دهند. این افراد معمولا به جای خرید سوله نو به دنبال خرید سوله دست دوم هستند و هرگز به منطقه جغرافیایی و آب و هوایی احداث سوله، خسارات و ضررهای پیش رو توجه خاصی نمی کنند، در نهایت متضرر واقعی می شوند.

19 بهمن, 1400

تجهیزات و ماشین آلات سوله سازی امروزه بسیار متفاوت و با قیمت های متغیری در بازار موجود و مورد استفاده قرار می گیرند. با پیشرفت علم و تکنولوژی به روز، تجهیزاتی که برای ساخت سوله استفاده می شود هم تغییر می کنند و از ابزار آلات مجهز و پیشرفته ای برای ساخت سوله استفاده می شود که سازه ای با استحکام بالا، مقاوم و ایمن ساخته شود. طراحی سوله های مدرن نیز با سوله های قدیمی تر متفاوت می باشد. در سوله های قدیمی عمدتا از ابزارهای به روز استفاده نمی شد، به همین دلیل امروزه همگان به دنبال سوله های نوین و مدرن می باشند تا در اسرع وقت ساخته شوند و هزینه های ساخت زیادی را بهمراه نداشته باشند.

12 بهمن, 1400

سوله تیر ورقی با استفاده از متریال فولاد با کیفیت و مرغوب و با بهینه سازی نقشه ها و طراحی ها و نصب مهاربندی های مناسب در نقاط مهم سازه، بالاترین سطح استحکام را به عنوان یک سازه اسکلت فلزی فراهم می کند.

9 بهمن, 1400

جهت بهبود مدیریت ساخت و ساز، صنعت ساختمان‌ سازی در حال بهره ‌گیری کامل از تکنولوژی روز است. ترندهای اصلی ساختمان ‌سازی شامل مدل‌ سازی اطلاعات ساختمان یا به اصطلاح BIM، رباتیک ‌های ساخت ‌و ساز و استفاده از مواد پیشرفته در ساخت می ‌باشد. در این مقاله ۱۰ ترند برتر ساختمان ‌سازی دنیا در سال جدید را بررسی خواهیم کرد.

15 دی, 1400

انبار یکی از بخش های مهم در شرکت های تولیدی و انواع کسب و کار می باشد. انبار نیازمند فضایی امن و ایمن برای نگهداری کلیه مواد و کالاهای شرکت می باشد. هر انبار باید حداقل دارای دو درب یکی در طول و یکی در عرض سازه باشد به طوریکه یکی از درب ها باید جهت عبور و مرور ماشین ها و تجهیزات طراحی شود. درب انبارها باید از جنس فلز و سطح داخلی آن صاف و بدون شکاف و درز باشد. درب بزرگ انبار باید دارای یک درب کوچک جهت تردد پرسنل و دریافت و ارسال کالا و اجناس نیز باشد.

5 آبان, 1400

بسیاری از واحدهای تولیدی برای تولیدات و فعالیتهای کاری خود نیاز به کارگاه های مجهز دارند. اجاره سوله مناسب همواره برای تولیدکنندگان، صنعتگران، کشاورزان و بازرگانان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. در برخی موارد ممکن است شرایط لازم جهت طی مراحل قانونی احداث، هزینه و زمان مورد نیاز جهت ساخت سوله فراهم نباشد و یا اینکه نیاز به سوله مادام نباشد، از این رو بهترین راه حل نمونه قرارداد اجاره سوله است.

27 مهر, 1400

جهت خرید سوله صنعتی در داخل شهرک صنعتی، قبل از تنظیم هرگونه قرارداد یا قولنامه به دفتر هیات مدیره شهرک صنعتی مراجعه نمایید و از جزئیات دادگاه مورد معامله مطلع شوید. این مرجع در حکم اداره ثبت و اسناد و املاک می باشد که رزومه و سوابق آن ملک مورد نظر در آنجا محفوظ است و شما می توانید از بدهی های احتمالی خلع ید، مسایل حقوقی و موارد رهنی ملک مطلع شوید. در نهایت پس از بررسی های لازم اقدام به خرید سوله نمایید. برای خرید سوله باید فاکتورهای مهمی همچون اجزا سوله، ابعاد و متراژ سوله و متریال مصرفی در ساخت سوله را مد نظر قرار دهید.

26 مهر, 1400

هر پروژه ساختمانی و ساخت و ساز ابعاد مختلفی را در می گیرد که انجام تمام این موارد برای افراد عادی غیر قابل انجام نیست. ساخت هر سازه ای نیاز به تخصص و محاسبات خاص خود دارد که باید مسئولیت انجام و اجرا را به متخصصین همان امر تحت عنوان شغلی پیمانکار اجرای عملیات ساختمانی اختصاص داد. داشتن آگاهی درست از مسئولیت‌ها و تعهدات کاری یک پیمانکار ساختمانی برای هر کارفرمایی الزامی است.

24 مهر, 1400

قرارداد ساخت سوله یکی از انواع قرارداد پیمانکاری است. در قرارداد ساخت سوله، سفارش ساخت یک سوله به سوله ساز داده می‌شود. در یک قرارداد پیمانکاری از افرادی که در زمینه ساخت سوله فعالیت دارند، خواسته می‌شود که مسئولیت ساخت سازه مورد نظر را بر عهده بگیرند. در این راستا سوله جایگاه ویژه‌ای در ساخت و ساز و صنعت دارد و امروزه بسیاری از شرکت های ساخت و ساز در این حوزه مشغول به فعالیت هستند.

20 مهر, 1400

پس از انتقال اجزا اسکلت به محل احداث پروژه، مرحله نصب سوله آغاز می‌شود. مرحله نصب اسکلت سوله به روش های جوشی یا پیچ و مهره‌ای انجام می شود. نصب سوله باید با دقت تمام و رعایت جزئیات دقیق نقشه صورت پذیرد، در این صورت اسکلت سوله گونیا می شود به عبارتی اجزا سوله متقارن و زاویای آن متناسب خواهد شد. اگر نصب اسکلت سوله به صورت تخصصی و توسط متخصصین کار انجام نشود، اندازه اسکلت سوله در ابتدا و انتهای سوله و یا سقف و کف سوله دارای مقادیری متفاوت خواهند بود و زوایا و گوشه‌های سازه اختلاف درجه پیدا می کنند می‌گردد که در نهایت باعث تحمیل فشار مازاد به مقاطع اتصال و بروز خطرات تخریبی پس از گذشت مدت زمان کوتاهی می‌شود.

18 شهریور, 1400

طراحی سازه بر ساخت سازه اولویت دارد تا زمانیکه ایرادات نقشه و تداخلات طرح به طور کامل بررسی و بر طرف نشود، نقشه ها برای ساخت قطعات ارسال نخواهند شد. چرا که اگر کوچکترین ایراد و اختلافی در طراحی سوله وجود داشته باشد و مرتفع نشده باشد، می تواند در مراحل بعدی پروژه ساخت سوله که تولید قطعات و نصب سوله می باشد را دچار اشکال کند. این امر نتیجه ای جز بروز وقفه در کار و تحمیل هزینه های اضافی و گزاف در پی نخواهد داشت

16 شهریور, 1400

درب سکشنال به عنوان پدیده ای نو ظهور در سوله ها و ساختمان های هوشمند و مدرن امروزی کاربرد فراوانی دارد. در کارخانجات و صنایع جهت جلوگیری از اتلاف انرژی، سرعت بخشیدن به کارها و بهره وری بیشتر از درب‌ های اتوماتیک صنعتی استفاده می‌شود. تردد نامحدود، استهلاک و خرابی این درب ها به علت صنعتی بودن بسیار پایین است. در کارخانجات و واحدهای صنعتی که از ماشین آلات بزرگ صنعتی برای انتقال کالاها و وسایل بسیار بزرگ استفاده می شود نصب و تعبیه درب های برقی صنعتی یک امر مهم تلقی می شود چرا که باز و بسته کردن درب های صنعتی بزرگ و بلند با نیروی مکانیکی و یا انسانی دشوار و کند خواهد بود.

13 شهریور, 1400

درب های اتوماتیک صنعتی اکثرا در پارکینگ ها، آشیانه هواپیماها و واحدهای صنعتی که به کررات عبور و مرور در آنها انجام می شود کاربرد دارند، در اینگونه مکان ها درب های اتوماتیک صنعتی راحتی عملکرد، سرعت و صرف جویی در انرژی را به ارمغان می آورند که به معنای ضریب ایمنی و طول عمر بالای این درب هاست.

13 شهریور, 1400

ستون عضوی اساسی و اولیه در نصب سازه می باشد که بارهای وارده از طبقات، سقف و دیوارها، تیر و شاه تیر به آن منتقل می­گردد. وظیفه ستون انتقال این بارها به پی و سپس به زمین است. اولین گام در شروع ساخت سازه فلزی تهیه نقشه هاى سازه و تعیین محل ستون های سازه است. برای تعیین محل مناسب جهت جایگذاری ستون ها باید به پلان معماری سازه توجه خاص داشت. معمولا بر اساس نوع سازه انتخاب شده از طرف مهندس محاسب و بارهای وارد بر سازه، محل تقریبى ستون ها مشخص مى شود.

8 شهریور, 1400

ستون‌ ها از مهمترین اجزاء در ساختمان‌ سازی هستند که وظیفه تحمل ثقل و سنگینی بار یک سازه را بر عهده دارند. برای ساخت سازه ای محکم و ایمن باید ستون ها استحکام زیادی داشته باشند. ستون ها از اعضای ساختاری عمودی یک سازه به شمار می آیند که بارها را عمدتا در حال فشرده سازی حمل می کند. ستون ها بارها را از سقف، دال کف، دال سقف یا از یک تیر به یک کف یا پایه منتقل می کند. ستون ها دارای لحظه های خمش در مورد یک یا دو محور مقطع می باشند. انواع مختلفی از ستون ها وجود دارند که در قسمت های مختلف یک سازه فلزی یا بتنی مورد استفاده قرار می گیرند.

3 شهریور, 1400

جهت حذف هزینه های جبران ناپذیر و افزایش سطح کیفیت کار ساخت سوله، قبل از اجرا باید اقدام به طراحی و بررسی جزئیات و تهیه نقشه های کلی و جزئی سوله نمایید. نادیده گرفتن اصول ساخت سوله و فاکتورهای استاندارد سازی سوله ممکن است خسارات جبران ناپذیری به همراه داشته باشد. به منظور طراحی هر چه بهتر سوله استاندارد خود حتما با گروه صنعتی سپهر همراه شوید.

2 شهریور, 1400

ساخت سوله سردخانه با توجه به نوع کاربری آن، به روش های مختلفی ساخته می شود. مناسب ترین سوله برای سردخانه های دائمی سوله های تیرورقی می باشند. سوله های تیرورقی به دلیل استحکام بالایی که دارند برای این کاربری بسیار مناسب هستند. به کمک سوله های تیرورقی، شرایط ساخت سردخانه هایی با ارتفاع زیاد و دهانه های بزرگتر فراهم میشود.

23 مرداد, 1400

سوله سبک چیست؟ سوله سبک نسبت به دیگر سازه ها دارای وزن کمتری هستند. اختلاف وزن به دلیل مصرف کمتر آهن در سوله سبک می باشد. سقف سازه های فلزی سبک مطابق با محاسبات خاص به صورت شیب دار طراحی می شود. قیمت ساخت سوله سبک نیز نسبت به سازه های سنگین تفاوت قابل توجهی دارد. سوله سبک سازه ای ضعیف و بی کیفیت نیست. بلکه این سازه از استقامت بالایی برخوردار است. این سازه در انواع شرایط محیطی از جمله بارش شدید باران و تگرگ، برف، وزش باد و طوفان، زلزله و ... مقاوم است. در ساخت این سوله مدرن از فولاد بهینه استفاده می شود. این روش ساخت، سوله سبک را از منظر مقاومت و کارایی، برابر با سوله‌های سنگین می کند.

19 مرداد, 1400

سوله سنگین تمام نیازهای صنایع سنگین و کارخانجات تولیدی بزرگ را تأمین می کند. سازه های صنعتی با توجه به کاربردها و صنایع مختلف در نقشه ها و ابعاد متفاوتی ساخته می شوند که بتوانند نیازهای کاربری های مختلف در هر حجم و توانی را پاسخ دهند. سوله صنعتی از مهمترین سازه های صنعتی محسوب میشود که با توجه به ویژگی های ساختاری متمایزی که دارد، بهترین انتخاب در حوزه های مشاغل صنعتی و تولیدی می باشد. از دیدگاه وزن استراکچر نهایی، سوله را می توان به سه گروه سوله سنگین، سوله نیمه سنگین و سوله سبک تقسیم نمود که هر کدام در جایگاه و کاربرد مکانیزم ساخت متمایز و کارایی متفاوتی دارند.

17 مرداد, 1400

امروزه سوله ها در صنایع مختلفی جهت کاربردهای مختلف مورد استفاده قرار میگیرند. برای ساخت یک سوله منحصر بفرد که تمام معیارهای استاندارد سوله مناسب را دارا باشد باید از بهترین متریال ها و طراحی و نقشه اصولی بهره ببرد، ساندویچ پنل یکی از عناصری است که میتواند یکی از مهمترین عناصر در حفظ انرژی و ساخت بهینه سوله مورد استفاده قرار بگیرد. طول سالن، طبقات داخلی، بار برف و بارش منطقه و همچنین عرض سالن از جمله مواردی هستند که باید در ساخت دیوار‌ها و سقف‌های سوله با کمک ساندویچ پانل ها در نظر گرفته شوند.

16 مرداد, 1400

K-Span یک سیستم ساختمانی منحصر به فرد و یک سازه رقابتی است که تاکید اکید بر کیفیت بالا، کاهش هزینه، زمان تحویل پایین و خدمات پس از فروش دارد. به دلیل اینکه در سقف این نوع سازه ها از پنل های قوسی و صاف از جنس فولاد به صورت از پیش رنگ آمیزی شده با کیفیت بالا با نصب سریع و هزینه کم استفاده شده است یک سازه کامل و همه کاره است.

12 مرداد, 1400

برای در اختیار داشتن سوله استاندارد و مناسب باید نوع کاربری مشخص باشد. بعد از انتخاب سوله باید طراحی سوله توسط طراحان متخصص این امر انجام پذیرد چرا که کوچکترین خطا و بی دقتی در طراحی سوله مشکلات و ضررهای جبران ناپذیری را در پی دارد. مهمترین اصل در ساخت سوله استاندارد شناخت مشخصات فنی سوله استاندارد است که باید سازندگان سوله به طور کامل از مفاد و جزئیات آن آگاهی کافی داشته باشند تا بتوانند سوله ای استاندارد را در اختیار مشتریان قرار دهند.

6 مرداد, 1400

کاربرد سوله انبار در ذخیره کردن کالا، محصولات کشاورزی، صنعتی، غیر صنعتی، نظامی، نگهداری تجهیزات، دستگاه ها، ابزارآلات و ... می باشد. انبار و ذخیره کالاها و محصولاتی که قابلیت ماندگاری دارند سبب افزایش استفاده بهینه از فضای موجود، محفوظ ماندن کالاها و محصولات از شرایط بد آب و هوایی همانند برف و باران و سرما و گرما و انباشته کردن محصولات برای فروش در زمان آینده می شود.

3 مرداد, 1400

یکی از مهمترین منابع سودآور در حوزه کشاورزی در اختیار داشتن سوله جهت انبار غلات میباشد. سوله انبار غلات مکانی مناسب برای ذخیره سازی و نگهداری غلات بخصوص در فصل برداشت میباشد. یکی از دغدغه های مهم کشاورزان جمع آوری محصولات، نگهداری، انبار غلات و و ارسال به موقع و سریع به بازار میباشد، تا هم محصولات از بین نروند، هم دستخوش آسیب های طبیعی نشوند و در نهایت هرچه سریعتر به حق الزحمه خود دست پیدا کنند. سوله انبار غلات یکی از بهترین و مهمترین پیشنهادات برای کشاورزان میباشد تا محصولات تولیدی خود را با خیالی راحت ذخیره نمایند و در زمان مناسبی به فروش برسانند و یا از آن در آینده استفاده کنند.

2 مرداد, 1400

صنعت کشاورزی به صورت مدرن و سنتی یکی از مهمترین حلقه های زنجیره صنایع غذایی در ایران میباشد. به دلیل افزایش جمعیت و میل به کشاورزی مدرن هر روزه شاهد پیشرفت و رشد چشمگیری در این صنعت هستیم. کمبود آب و کاهش ذخایر زیر زمینی کم کم آینده این صنعت را با خطر مواجه کرده است. امروزه با روی آوردن مردم به محصولات ارگانیک و طبیعی، کشاورزی سنتی جای خود را به کشاورزی نوین و مدرن میدهد. کشت گلخانه ای یکی از دستاوردهای کشاورزی نوین است که نیاز به زیر ساختهای امروزی و پیشرفته از جمله سوله گلخانه و دیگر تجهیزات مورد نیاز این حوزه دارد.

2 مرداد, 1400

عرشه فولادی مجموعه ای متشکل از ورق‌های فلزی (فولادی) گالوانیزه موجدار است که در ساخت سقف و کف سازه فولادی مورد استفاده قرار می‌گیرد. سقف عرشه فولادی، ساختار ساده و انواع متنوعی دارد که بر روی تیر آهن سوار می‌شود و سکوی بادوامی را ایجاد میکند. ویژگی‌های منحصر به فردی نظیر مقاومت نسبی، هزینه کم و اجرای ساده و سرعت اجرای بالا باعث کاربرد گسترده این سقف در ساخت سازه‌های مختلف شده است.

26 تیر, 1400

سوله کارگاهی مکان بزرگی است که قابلیت جای دهی انواع ماشین آلات بزرگ صنعتی، خطوط تولید، جرثقیل های صنعتی و ... را دارا میباشد. یکی از سازه های پرکاربرد در مشاغل تولیدی و صنعتی سوله کارگاهی میباشد. مشاغلی که نیاز به فضای وسیع، تجهیزات بزرگ و سنگین دارند بیش از دیگر مشاغل نیاز به سوله کارگاهی دارند. نیاز به سوله کارگاهی در مشاغل صنعتی و تولیدات کوچک و عظیم به شدت حس میشود.

23 تیر, 1400

از نظر کاربری و کارایی که سوله بهداشتی دارد، باید تدابیر ویژه ای اندیشیده شود تا تمام الزامات و شرایط بهره برداری از این سوله به نحو کامل انجام شود. بر همین اساس در طراحی، ساخت، نصب و تجهیز این نوع سازه نیاز به علم و تخصص بالا و سابقه درخشان در حوزه ساخت سازه های فلزی و فولادی میباشد. شرکت صنعتی سپهر سوله با افتخار اعلام میکند که سابقه ساخت و نصب چندین سوله بهداشتی شرکت ها و تولیدات به نام و بزرگ کشور را در پرونده کاری خود گنجانده است. از این رو با اطمینان خاطر میتوانید ساخت سوله بهداشتی خود را به متخصصین ما بسپارید.

22 تیر, 1400

جرثقیل بازویی در ظرفیتهای کمتر از ۱۰ تن و در صنایع مختلف بسیار پرکاربرد هستند. از ویژگیهای مهم این جرثقیل کارایی مناسب و قابلیت اجرا در فضاهای بسیار محدود میباشد. جرثقیل بازویی در شش جهت حرکت میکند که حرکت بالابری و عرضی در این جرثقیل همانند جرثقیل سقفی تک پل میباشد، با این تفاوت که بجای حرکت طولی در طول سالن، جرثقیل بازویی در حول محور مرکزی به صورت دورانی حرکت میکند.

21 تیر, 1400

جرثقیل دروازه ای ماشینی پرکاربرد در حمل و نقل و جابجایی قطعات و تجهیزات در صنعت میباشد. این ماشین اکثرا در امر تخلیه و جابجایی بار در بندرگاهها و سایر مکانهای دیگر که از کانتینرها و ابزارآلات بزرگ استفاده میکنند کاربرد دارد.

20 تیر, 1400

جرثقیل سقفی، ماشینی در سوله و سالنهای بزرگ است که برای جابجایی کالاها و قطعات در ابعاد و وزنهای مختلف به صورت دائم نصب و استفاده میشود. این جرثقیل با شرایط و تواناییهای بسیار متفاوتی در مدلهای مختلفی مانند یک پل و دو پل ساخته شده و در جهت های گوناگون به کمک اهرم حرکت میکنند.

19 تیر, 1400

جرثقیل ­ها ماشین ­هایی مجهز و ساخته شده با محاسبات خاصی هستند که عمدتا در صنعت ساخت و ساز و سوله ها برای جابجایی و حمل قطعات و ابزار آلات کاربرد دارند.

18 تیر, 1400