ساخت سوله استاندارد با قیمت مناسب

سوله استاندارد مطابق با تعریف سازمان نظام مهندسی و آئین نامه های بین الملل به سازه ای گفته می شود که زیرسازی و نوع فرآیند فونداسیون مطابق با وزن نهایی سوله انجام شود، کیفیت فولاد اسکلت فلزی و دفترچه محاسبات سوله مورد قبول مراجع نظارتی و مطابق با سازه نهایی باشد، گواهی کنترل کیفیت و برگه های بازرسی دریافت و به تأیید مراجع محاسب سازه رسیده باشد.

سوله استاندارد

در امر ساخت سوله ارزان اگر کلیه مراحل از نقشه برداری زمین تا طراحی نقشه های شاپ دراوینگ با دقت بالا و طبق محدودیتهای محیطی انجام شود، میتوان عنوان استانداردسازی را به سازه نهایی اطلاق نمود؛ زمانی که سوله بر طبق استاندارد ساخته شود دارای بالاترین درجه مقاومت در برابر نیروهای وارده و بارهای طبیعی نظیر باد و برف خواهد بود و حتی طول عمر استراکچر فلزی را میتوان تا نیم قرن به راحتی برآورد کرد.

نکات کلیدی سوله استاندارد

در امر توسعه مشاغل تولیدی و صنعتی، ارتقاء سطح کیفی تولید اهمیت ویژه ای دارد. در کارخانجات تولید صنعتی که فضاسازی اصولی و مبتنی بر فرآیند تولید یک ضرورت مهم میباشد که بهینه سازی این حوزه کاری به مدیریت بهتر خط تولیدی کمک شایانی میکند و از صرف هزینه های مازاد و اضافی نیز جلوگیری میشود.

ساخت سوله استاندارد و اصولی در جایگاه عملیاتی، دقیق و پر هزینه است، از این رو صنعتگرانی که قصد سرمایه گذاری در امر تولید و صنعت دارند باید به سوی مسیر درست در حوزه ساخت سوله استاندارد سوق داده شوند. متأسفانه هنوز افرادی هستند که کارفرمایان و مدیران واحدهای صنعتی را تنها به دلیل صرفه جویی در هزینه ها و پرداخت مبالغ پایینتر، تشویق به خرید سوله های ارزان قیمت و بی کیفیت میکنند. سوله های ارزان و بی کیفیت مخصوصا سازه های دست دوم در مدت زمان کوتاهی دچار ایرادات فنی و ساختاری متعددی خواهند شد که برای خریدار و کارفرما هزینه هایی گزاف و به مراتب بیشتر را در بر خواهد داشت. پس با علم بر این موضوع مدیران باید از ابتدا، به دنبال ساخت و خرید سوله استاندارد باشند. در کل نکات مهمی که در طراحی و ساخت سوله استاندارد باید همیشه در نظر گرفته شود: تناسب ابعادی، برآیند بارها و نیروهای وارده به سازه، کنترل کیفیت در ساخت سوله میباشد.

ویژگیهای یک سوله استاندارد

 • استحکام و مقاومت بالای سوله
 • قیمت مناسب سوله
 • تحویل به موقع سوله به کارفرما
 • ظرافت و زیبایی سوله
 • ساخت سوله بر اساس روشها و علم روز دنیا
 • استفاده از ابزار آلات به روز و مجهز
 • وزن مناسب سوله

مشخصات کلی سوله استاندارد

ساخت سوله استاندارد مطابق با معیارهای استانداردسازی جهانی سوله ها همواره باید در ساخت در نظر گرفته شود. معیارهای مختلف ساخت سوله از جمله ابعاد سوله، مواد اولیه مصرفی، وزن استاندارد سوله و ... در ساخت اصولی یک سوله استاندارد بسیار تاثیر گذار هستند. مشخصات کلی و مهم یک سوله استاندارد در زیر لیست شده است:

 • تعیین ابعاد استاندارد سوله
 • دفترچه محاسبات سوله
 • خرید مصالح استاندارد
 • اجزای یک سوله استاندارد

تعیین ابعاد استاندارد سوله

قبل از اجرای ساخت سوله باید ابعاد استاندارد سوله طبق کاربری مورد نظر و بر اساس مقررات و استانداردهای سازمان مقررات ملی ساختمان برآورد شود. ابعاد سوله یکی از مهمترین بخشهای ساخت سوله است که تاثیر مستقیمی بر قیمت سوله دارد. ابعاد سوله از چند جهت مورد بررسی قرار میگیرد: طول، عرض، ارتفاع و شیب سقف سوله. این ابعاد باید طبق استانداردهای ارائه شده برای ساخت انواع سوله تعیین گردد.

ابعاد سوله استاندارد

طول سوله استاندارد

طول هر سوله بنابر کاربرد سوله تعیین میشود اما طول استاندارد یک سوله میتواند حدود ۹۰ متر باشد. طول سوله در تغییرات دمایی سوله تاثیرگذار است، بطوریکه هر چه طول سوله بیشتر باشد تغییرات دمایی تاثیر بیشتری بر استحکام سوله میگذارد.

عرض سوله استاندارد

در حالت کلی عرض دهانه ی سوله میتواند در حدود ۲۰ تا ۳۵ متر باشد. طول دهانه سوله در طول سوله و میزان آهن مصرفی نیز تاثیرگذار است. به طور مثال برای سوله هایی با عرض دهانه ۱۵ متر آهن کمتری نسبت به دهانه ۲۰ متری مصرف خواهد شد، در نتیجه وزن سوله نیز کاهش می یابد.

ارتفاع سوله استاندارد

ارتفاع سوله بر هزینه ساخت و آهن مصرفی تاثیر مستقیم دارد. ارتفاع سوله استاندارد باید با توجه به نوع کاربری، ماشین آلات و جرثقیل نصب شده در داخل سوله تعیین شود. از این رو ارتفاع سوله بر اساس نیاز و ابعاد برش ورق محاسبه میشود. برش ابعاد ورقها به طول 6 است. تقسیم برش این ابعاد در ارتفاع 3 متر به بالا انجام میشود.

ارتفاع تاج سوله با توجه به ابعاد عرض و شیب سقف سوله محاسبه میشود. هرچقدر ابعاد عرض و شیب سقف سوله بیشتر و یا کمتر گردد به همان اندازه ارتفاع تاج سوله نیز نسبت به ستون تغییر خواهد پیدا میکند. به عنوان مثال اگر ارتفاع ستون سوله را ۶ متر و عرض سوله را ۲۰ متر و شیب سقف سوله را ۲۰% در نظر بگیریم، ارتفاع سوله در تاج ۸ متر است.

شیب سوله استاندارد

معمولا شیب سوله بین ۱۰ تا ۳۰ درصد متغیر است. در سوله هایی با عرض دهانه کوچک شیب ۲۰% محاسبه میشود، اما زمانیکه عرض دهانه سوله بزرگ باشد سوله با شیب ۱۵% ساخته میشود. در مقابل هرگاه عرض دهانه خیلی بزرگ و بیشتر از ۴۰ متر در نظر گرفته شود، شیب تا ۱۰% کاهش پیدا میکند. در مناطقی که بارش برف زیاد باشد پیشنهاد میشود شیب سوله از ۱۵% کمتر نشود. نکته ای که باید در افزایش شیب سوله در نظر گرفت این است که همواره افزایش شیب سقف سوله نتیجه مثبت ندارد و در برخی موارد نتیجه معکوس و افزایش بار وزش باد را بهمراه خواهد داشت از این رو باید توازن بین بار باد و برف توسط مهندس سازه رعایت شود.

دفترچه محاسبات سوله

دفترچه محاسبات از موضوعات اساسی در مشخصات سوله استاندارد است. در ساخت هر سازه باید یک دفترچه محاسبات از سمت سازنده در اختیار کارفرما قرار گیرد که شامل مشخصات فنی سازه به صورت کامل است. در این دفترچه باید عنوان شود که ساخت سوله با چه متریالی و با چه شیوه ای ساخته میشود. در آخر متذکر میشویم که همواره دارا بودن دفترچه محاسبات دلیل بر استاندارد بودن نیست اما جزو ملزومات ساخت سوله استاندارد میباشد.

خرید مصالح استاندارد

در ساخت سوله استاندارد باید از مصالح و متریال درجه یک و با کیفیت استفاده کرد. اما برخی شرکتهای سازنده از ورق های گازی (ورق نوردی که نوعی ضایعات میباشد) در مصالح خود بهره میگیرند و این مصالح را به نام سوله دست دوم میفروشند.

شرکتهای بزرگ و معتبری در ایران بهترین ورقهای فولادی را تولید میکنند که میتوان از آنها در ساخت سوله استاندارد استفاده کرد. آلیاژهای خوبی در ورق فولادی بکار میرود. ضخامت ورقهای فولادی استاندارد است و تغییر نمی یابد. همواره خرید مصالح باید با مشخصات صحیح صورت گیرد. به عنوان مثال در ساخت سوله باید از ورق سیاه ST37 استفاده کرد چرا که بهترین آلیاژ برای ساخت سوله میباشد اما متاسفانه برخی سازندگان سوله ازورق سیاه ST33 استفاده میکنند که خیلی مناسب نیست چرا که دارای ماهیت نرم تری است.

اجزای یک سوله استاندارد

اگر تمام اجزای یک سوله استاندارد طبق دفترچه محاسبات در نظر گرفته شود، آن سوله کامل و استاندارد است. در سوله استاندارد باید ستون ها و رفترها دقیق نصب شوند و تلرانس پایین داشته باشد. اجزای دیگری نیز در مونتاژ سوله بکار میروند که باید از مواد اولیه استاندارد ساخته شوند. اجزای یک سوله استاندارد عبارتند از:

 • فریم های ستون سقف
 • بیس پلیت
 • وال پست
 • استرات
 • بابند کشی کامل ستون و سقف
 • تیر ریزی سقف سازه
اجزا سوله استاندارد

چک لیست یک سوله استاندارد

 • برآورد دقیق بودجه از متقاضی ساخت سوله
 • انتخاب زمین مناسب برای احداث
 • بررسی سابقه کاری سازنده سوله
 • توافق جزئیات اجرایی پروژه میان کارفرما و سازنده
 • تعیین مهلت زمانی اجرای کار با در نظر گرفتن تأخیرهای احتمالی
 • توافق در مبلغ پیش پرداخت و زمان بندی پرداختی ها بطور دقیق
 • تهیه نقشه ها، اعمال اصلاحیه ها و رفع تغییرات
 • تأمین فولاد مورد نیاز و شروع ساخت منطبق با نقشه ها و با بالاترین استاندارد کیفی
 • کنترل و انجام فونداسیون توسط کارفرما یا توسط شرکت سوله ساز
 • حمل قطعات به محل احداث و اجرا و نصب پروژه
 • ارسال دفترچه محاسبات به سازمان نظام مهندسی برای اخذ تأییدیه نهایی

قیمت سوله استاندارد

فاکتورهای مهمی در تعیین قیمت سوله و سوله های استاندارد تاثیرگذارند که برخی از این فاکتورها را در زیر لیست کرده ایم:

وزن سوله

هرچقدر وزن سوله سنگینتر باشد قیمت بالاتری دارد.

کاربری سوله

قیمت ساخت سوله متناسب را کاربری سوله تعیین میشود.

ابعاد دهانه سوله

همواره ابعاد دهانه سوله در تعیین قیمت سوله تاثیرگذار است.

دارا بودن جرثقیل

نصب جرثقیل بر ارزش و قیمت سوله می افزاید.

محل احداث سوله

محل احداث در استحکام و قیمت سوله تاثیر گذار است.

متریال و مصالح به کاربرده شده

هرچقدر کیفیت متریال مصرفی در سوله بهتر و بالاتر باشد بر قیمت سوله هم افزوده میشود.

تجهیزات سوله سازی

تجهیزاتی مثل تاسیسات برق، تهویه، سیستم های گرمایشی - سرمایشی و روشنایی بر افزایش قیمت سوله تاثیرگذار است.

قیمت سوله استاندارد

سازمان ناظر بر ساخت سوله

سوله سازی باید به دو روش در دستور ساخت و کار قرار گیرد. در روش اول سازمان شهرک های صنعتی اقدام به خرید زمین، احداث شهرک و ساخت سوله با ابعاد و کاربری های مختلف میکند. هدف از این روال متمرکزسازی مشاغل صنعتی و تولیدی در یک منطقه صنعتی است که به عنوان یک سیاست کلان کشور انجام میپذیرد. در این روش پیمانکار طرف قرارداد با سازمان شهرک های صنعتی مطابق با دستورالعمل های سازمان نظام مهندسی کشور و آیین نامه مقررات ملی ساختمان اجرای سوله های صنعتی را برعهده میگیرد. در این روش سازمان شهرک های صنعتی هم به فرآیند احداث سوله ها، نظارت کامل دارد.

در روش دوم احداث سوله استاندارد کارفرماها در زمین شخصی با کاربری تولیدی یا صنعتی، اقدام به عقد قرارداد با شرکت های سازنده فعال در حوزه سوله سازی مینمایند. پیمانکاران باید طبق چارچوب آیین نامه های سازمان نظام مهندسی نسبت به طراحی و ساخت سوله اقدام نماید و تمام مراحل بازرسی را با موفقیت پشت سر بگذارد.

در کل فرقی نمیکند که ساخت سوله با کدام روش انجام شود؛ بهرحال در هر دو روش سازنده های سوله ها باید تمام نقشه‌ها و اطلاعات فنی سازه را در قالب «دفترچه محاسبات سوله» به مالکان سوله تحویل دهد. همان طور که در قبل عنوان شد این دفترچه به نوعی سند تضمین کیفیت ساخت محسوب میشود.

گروه صنعتی سپهر سوله به شما کارفرمایان عزیز این اطمینان را میدهد که تمام طراحیها دقیق و اصولی و با کمک تکنولوژی های ساخت مدرن، برای دستیابی به یک سوله استانداردانجام خواهد شد. وظیفه سپهر سوله تنها به ساخت یک بنا و تحویل آن خلاصه نمیشود بلکه بحث استانداردسازی، رکن اصلی این شرکت در زمینه ارائه خدمات رسانی به مشریان عزیز میباشد. تعهد شرکت سپهر سوله بهینه سازی نقشه های ساخت و جلوگیری از صرفه هزینه های گزاف و پیش بینی نشده در عین حفظ استحکام و استاندارد ساخت سازه ها میباشد.

افزودن دیدگاه جدید

Restricted HTML

 • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
 • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
 • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.