ساخت سوله مرغداری گوشتی استاندارد و سبک

صنعت مرغ و مرغداری در ایران از صنایع مهم در تولیدات مواد غذایی می باشد از این رو مرغ یکی از اقلام مهم در سبد غذایی مردم جایگاه ویژه ای دارد. برای داشتن سوله مرغداری گوشتی باید تصمیم بگیرید که سوله مرغداری را به چه منظور و کاربردی می­خواهید تجهیز کنید: به قصد تولید جوجه یک روزه یا پرورش مرغ.

امیدواریم این مقاله اطلاعات مفیدی در زمینه ساخت و تجهیز سوله مرغداری در اختیار شما عزیزان قرار دهد.

ساخت سوله مرغداری گوشتی استاندارد و سبک

بسیاری از تولید کنندگان مواد غذایی در زمینه تولیدات فرآورده های ماکیان از جمله گوشت مرغ، تخم مرغ، نگهداری و پرورش جوجه و مرغ گوشتی، مرغ مادر و .... به محل مناسب برای تولید، نگهداری و پرورش همانند سوله مرغداری و سوله ارزان و سبک مرغداری نیاز دارند. اگر اطلاعات کافی در زمینه راه اندازی سالن جهت نگهداری و پرورش مرغ و جوجه ندارید پیشنهاد ما به شما گرفتن مشاوره اولیه از متخصصین گروه صنعتی سپهر سوله در زمینه طراحی، ساخت، ابعاد و برآورد قیمت این نوع سوله ها می­ باشد.

برخی معتقدند که سرمایه گذاری در مرغداری نسبت به گاوداری و دیگر مشاغل مرتبط در این زمینه مقرون به صرفه تر می باشد. چرا که قیمت گوشت مرغ نسبت به گوشت گاو و گوسفند ارزان­تر و زمان طبخش نسبت به گوشت گاو و گوسفند کمتر می­باشد. از این رو پرورش مرغ و طیور جایگاه ویژه ای در سبد غذایی و صنعت مواد غذایی دارد.

انواع سوله مرغداری و کاربردهای آنها

سوله های مرغداری گوشتی با توجه به تعداد و ظرفیت مرغ و جوجه ها دارای حجم و ابعاد گوناگونی دارند. میزان ارتفاع و شیب سوله مرغداری با دیگر سوله ها متفاوت هستند. با توجه به تفاوت شرایط نگهداری جوجه و مرغ باید در دیوار، کف و سقف سوله دقت بیشتری داشت و از متریال های مرغوب و متفاوتی استفاده کرد.

در دیوارهای سوله مرغداری به دلیل تهویه متناسب، سیستم گرمایشی، سرمایشی و شرایط نگهداری مرغ و جوجه می­توان از پد سلولزی یا حوضچه های آب استفاده کرد. البته باید در نظر داشت که حوضچه های آب در همه سوله های مرغداری تعبیه نمی شود. نکته مهم دیگر در سوله ارزان مرغداری مناسب، توجه به نکات مربوط به بهداشت و ضدعفونی کردن مکان پرورش و نگهداری مرغ و جوجه ها می باشد.

سقف سوله مرغداری گوشتی

با توجه به کاربرد سوله های مرغداری شیب زیاد در سقف سوله در نظر گرفته نمی شود و اکثرا به صورت قوسی طراحی می­شود، اما باید در نظر داشت که سقف سوله مرغداری باید در برابر باران و برف مقاومت لازم را داشته و دارای عایق حرارتی باشد که مرغ ها و جوجه ها در هوای سرد و دمای نامناسب آسیب نبینند. البته این کار بهینه سازی مصرف انرژی را نیز به همراه دارد. برای پوشش سقف سوله مرغداری ساندویچ پنل، ایرانیت و کرکره سیلیکونی با سه لایه پشم سنگ یا پشم شیشه گزینه های مناسبی هستند. هر چقدر پوشش سقف سوله مناسب تعبیه سود انرژی کمتری از دست می رود و گرمای داخل سوله به هدر نمی رود. این امر در طول عمر و سلامت جوجه ها و مرغ ها نیز تاثیر مستقیم دارد. ارتفاع سوله مرغداری را باید نه بلند در نظر گرفت نه کوتاه، باید مناسب محاسبه شود تا تهویه به درستی انجام گیرد و امر نظافت و ضد عفونی راحت انجام پذیرد.

کف سوله های مرغداری گوشتی

مسئله نظافت در طراحی و ساخت سوله های مرغداری از جایگاه ویژه ای برخودار است که باید مد نظر قرار گیرد. متریال بکار رفته در کف سوله های مرغداری باید از بتن باشد چرا که اگر کف سوله مرغداری از خاک باشد، نظافت و تمیز کردن فضولات مرغ و جوجه ها امکانپذیر نخواهد بود و در دراز مدت به دلیل متصاعد شدن بوی نامطبوع، شیوع بیماری در بین این گونه از ماکیان افزایش می یابد. از طرف دیگر کف این سالن­ها باید گرم و نرم باشد تا بدن این نوع از ماکیان در اثر رطوبت و سرما دچار آسیب نشود. از این رو بهتر است کف سالن های مرغداری از توری، کف چوبی و یا کف سیمانی ساخته شود.

کف توری بهترین گزینه برای نگهداری مرغ و جوجه ها به حساب می آید چون توری در ارتفاع یک متر بالاتر از کف نصب می شود. این ارتفاع باعث می شود تا فضولات به پایین توری ریخته شود و بدن مرغ و جوجه آلوده نشود.

کف چوبی نیز از دیگر گزینه های نگهداری مرغ و جوجه ها هستند که نسبت به توری ارزان تر و مقرون به صرفه تر هستند. زمانیکه کف سالن در سوله های مرغداری از متریال چوب پوشش دهی شود به دلیل عایق حرارتی بودن چوب، اتلاف گرما در زمستان و افزایش دما در تابستان و هوای گرم نخواهیم داشت. در کنار محاسنی که پوشش چوب در کف سالن سوله های مرغداری دارد می توان به معایبی همچون مستعد حمله حشرات همچون موریانه ها و سوسک ها اشاره کرد که باعث آسیب پذیری چوب کف خواهد بود. همینطور پاکیزه کردن این نوع کف ها نسبت به کف های توری سخت تر خواهد بود.

یکی از مطمئن ترین و بهداشتی ترین متریال ها در کف سالن های سوله مرغداری بتن و سیمان می باشد. زمانی که کف سالن از متریال سیمان باشد رطوبت متعادل شده و کف از سطح زمین بالا می آید. بنابراین پی ریزی کف این گونه از سوله ها باید اصولی و مطابق با استانداردهای بهداشتی اجرا شود تا هم مقرون به صرفه باشد هم محلی مناسب برای پرورش، نگهداری و ازدیاد مرغ و جوجه ها.

در کل برای ساخت چنین سوله هایی باید بهترین متریال در دیوار، سقف و کف بکار رود که هم قابلیت شستشو داشته باشند هم در مقابل نفوذ پذیری رطوبت، گرما و سرما و حشرات موذی مقاوم باشند.

سوله مرغداری

برآورد قیمت سوله مرغداری و هزینه ساخت هر متر مربع سوله مرغداری

برای برآورد قیمت سوله مرغداری باید موارد زیر را در نظر گرفت:

  • ابعاد ساختمان و اسکلت سوله مرغداری، مکان و وسعت سوله
  • تجهیزات گرمایشی و سرمایشی
  • متریال به کار رفته در سقف و کف و دیوار سوله
  • تاسیسات تهویه هوا
  • تاسیسات تغذیه طیور
  • خروجی های فاضلاب
  • مکان قرارگیری تابلو برق و تجهیزات مرتبط و ...

ابعاد استاندارد سوله مخصوص مرغداری گوشتی

اندازه های استاندارد سوله بنابر حجم و ظرفیت تعداد ماکیان با کاربری تولید جوجه یا پرورش مرغ گوشتی می­تواند دارای ابعاد گوناگونی باشد. به عنوان نمونه می توان پیشنهاد داد حداقل ارتفاع دیوار 270 سانتی متر، ارتفاع تاج سوله 300 سانتی متر، حداقل عرض 120 سانتی متر و کمترین مقدار طول 750 سانتی متر باشد. برای اطمینان از اندازه های دقیق و محاسبه شده مطابق با خواسته و نیاز خود شما می توانید با متخصصین طراحی و ساخت شرکت سپهر سوله در تماس باشید.

این توضیحات فقط برای سالن تولید است. در یک مرغداری شما نیاز به انبار، اتاق های اداری، محل بارگیری و موارد دیگری نیز دارید.

سوله مناسب مرغداری

مدت زمان ساخت سوله مرغداری گوشتی

برای کاهش هزینه های ساخت این گونه سوله نمی‌توان کاری انجام داد به دلیل حساسیت بالا در ساخت اینگونه سوله ها باید با دقت و بهترین متریال آن را ساخت و از آن بهره برداری کرد. هرگونه اشتباه و مشکل در ساخت اینگونه سوله ها سبب می‌شود تا خسارت زیادی وارد شود و در نهایت موجب از بین رفتن ماکیان و مواد تغذیه آن ها شود.

استفاده از بهترین متریال ها و طراحی کامل ترین نقشه ها سبب می‌شود تا سوله های مرغداری بیشترین طول عمر را داشته باشند و هزینه های اضافی حذف شود. به عبارتی تنها یک بار و برای مدتی طولانی برای ساخت این نوع سوله ها هزینه کرد.

سازه های فلزی سوله مرغداری

سوله های تیرورقی و سوله های خرپایی گزینه های خوبی برای ساخت سوله های مرغداری گوشتی می­باشند. سوله های UBM به دلیل موارد بهداشتی در این مورد پیشنهاد نمی شود.

انواع سقف سوله مناسب برای مرغداری

با توجه به تعداد و ظرفیت سوله های مرغداری سقف های متعددی برای اینگونه سوله ها طراحی می شوند از جمله سقف های قوسی و هشتی. امروزه بهترین ابعاد برای سوله های مرغداری سوله هایی با دهانه های ۲۰ متری با سقف های قوسی می­باشند. قوسی بودن سقف سوله های مرغداری به دلیل تهویه مناسب در امر بازدهی وزن و کاهش آمار بیماری طیور بسیار مناسب می باشند. مصرف انرژی نیز در اینگونه سقف ها نسبت به سقف های هشتی مقرون به صرفه تر است.

شرکت سوله سازی سپهر سوله صفر تا صد ساخت سوله های مرغداری گوشتی را توسط مهندسین مجرب و متخصص انجام می دهد و هزینه های اضافی را حذف و قیمتی منصفانه جهت ساخت و اجرای سوله ارزان به شما پیشنهاد می­دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر و هرگونه مشاوره در زمینه ساخت سوله مرغداری می توانید با مجموعه ما تماس حاصل نمایید.

افزودن دیدگاه جدید

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.