محاسبه قیمت و هزینه ساخت سوله دامداری

سازه دامداری باید با کیفیت و مقاوم ساخته شود و قابلیت نصب انواع ماشین آلات، ابزار و تجهیزات جانبی را داشته باشد. برخی تجهیزات که در سوله های دامداری مورد نیاز هستند عبارتند از: تهویه هوای مناسب، سیستم گرمایشی و سرمایشی، روشنایی، محل علوفه دام و… . علاوه بر قابلیتهای ذکر شده باید قیمت تمام شده سوله ارزان و نصب آن آسان و سریع باشد. این ویژگیها باعث کاربرد گسترده سوله در حوزه دامداری شده است.

قیمت سوله دامداری

سوله سبک برای ساخت دامداری

یکی از انتخابهای مناسب سوله برای کاربری دامداری سوله سبک می باشد. سوله UBM به دلیل عدم رعایت نکات بهداشتی و جذب باکتری، آتش سوزی، امنیت پایین در مقابل سرقت، عدم قابلیت تحمل بار و انتقال حرارت و سرما، ایمنی لازم برای دام را دارا نمیباشد و هرگز توصیه نمیشود. از دیگر معایب سوله سبک UBM می‌توان به عدم امکان نصب جرثقیل سقفی،‌ شروع قوس از ابتدای پایه و نیاز به حضور دستگاه UBM در حین احداث سوله اشاره کرد. سوله سنگین تیرورقی نیز به علت وزن و قیمت بالا پیشنهاد خوبی نیست و برای کارفرما مقرون به صرفه نمیباشد.

مزایای سوله سبک برای ساخت دامداری

قیمت بسیار پایین سوله سبک از مهمترین معیارهای انتخاب نوع سوله میباشد. با در نظر گرفتن قیمت پایین متریال، حمل و نصب آنها، سادگی و سرعت بالای نصب و… انتخاب، ساخت و نصب سوله های سبک در دامداری بسیار مقرون به صرفه‌ است.

زمان لازم برای ساخت و راه‌اندازی سوله سبک در مقایسه با سایر سازه ها بسیار کم است. از این رو سازه مورد نظر بسیار سریع‌تر به مرحله بهره‌برداری می‌رسد. اگر سوله دامداری از نوع سبک انتخاب شود، زمان بسیار کمی برای احداث نیاز دارد. شکل قوسی سوله سبک موجب شده که در مقابل باد، باران، برف، زلزله، حریق و… مقاوم باشد. داشتن استاندارهای بین المللی و متدهای روز دنیا در ساخت سوله سبک از دیگر مزایای این سوله پرکاربرد محسوب می شود.

در بعضی مواقع سوله خرپایی برای کاربرد دامداری نیز مناسب‌ می‌باشد. چرا که شامل مزیت هایی همچون هزینه ساخت پایین، امنیت بالا، قابلیت ابعاد مختلف دهانه و… میباشد.

نحوه ساخت سوله سبک برای دامداری

از نکات مهمی که در برآورد قیمت ساخت سوله ها باید در نظر گرفت جنس متریال، ابعاد آنها، طول، عرض و ارتفاع ورق ها و اسکلت سازه است. تمام این معیارها باید با توجه به نوع کاربرد سوله و مکان مورد استفاده، با دقت و به صورت تخصصی محاسبه شوند. ارتفاع استاندارد برای سوله دامداری، 5/2 تا ۳ متر و طول ۱۲ متر است.

برای افزایش امنیت و استحکام استراکچر فلزی دامداری ورقه های فولادی جایگزین ورق های گالوانیزه میشود. اما در عین حال باعث افزایش وزن سازه میگردد. در ساخت انبار علوفه دامداری می‌توان از ورق های گالوانیزه استفاده کرد که این جایگزینی باعث کاهش هزینه ساخت سوله خواهد شد.

سیستم تهویه یکی از تجهیزات مهم در سوله سبک دامداری میباشد. با تجمع زیاد دام، سوله دامداری نیاز مبرم به سیستم تهویه قوی برای تهویه دائم هوای داخل سوله پیدا میکند.

سوله های خرپایی با توجه به مزیت عدم محدودیت در ابعاد دهانه، انتخاب خوبی برای کاربری دامداری میباشند. هزینه تمام شده سوله خرپایی برای دامداری بسیار مقرون به صرفه است.

ساخت سبکترین و ارزانترین سوله برای دامداری

با توجه به اینکه دامداری محل نگهداری و پرورش دام زنده میباشد، باید ساخت و طراحی سوله با دقت و تخصص بالایی انجام پذیرد و تمامی استانداردها رعایت شوند تا بتوان سبکترین و ارزانترین سوله دامداری با حفظ معیار سلامت دام را طراحی و تولید کرد.

شرکت سپهر سوله با در نظر گرفتن تمامی استانداردهای ساخت سازمان نظام مهندسی کشور، توانسته است پیشتاز در سبک سازی سوله باشد. سپهر سوله ساخت سوله های دامداری متعددی را در سابقه خود دارد از جمله سوله ای با دهانه عریض 30 متر در طول سالن 138 متر با وزن کلی 155080 کیلوگرم ( با 45/37 کیلوگرم فولاد در هر متر مربع) را در کارنامه خود جای داده است.

سوله دامداری باید در برابر حوادث احتمالی همچون زلزله، طوفان، برف و … مستحکم و ایمن ساخته شوند تا حفاظت و پرورش دام زنده به صورت کامل و درست انجام گیرد. محل ساخت سوله دامداری باید بیرون از محدوده شهری و دور از دیگر دامداری ها و پرورش دیگر موجودات از جمله ماکیان، طیور و ... صورت گیرد تا از آلودگی شهری و انتقال بیماریهای دیگر دامها به دور باشد.

ساخت سوله دامداری

هزینه ساخت سوله دامداری با توجه به تعداد و ظرفیت دامداری

هزینه ساخت دامداری بنابر برنامه و طرح تعیین شده به چند بخش خرید زمین، ساخت سوله ، خرید تجهیزات دامداری، هزینه خرید دامها و هزینه های دامها ( تغذیه، واکسن، پزشکی و…. ) تقسیم می شود.

نکته مهم در ساخت سوله دامداری تعیین ابعاد مناسب برای تعداد و ظرفیت مشخص دامها می باشد. برای در اختیار داشتن این اطلاعات میتوانید از جهاد کشاورزی منطقه احداث ابعاد و مساحت سوله را به ازای هر راس دام جویا شوید.

هزینه ساخت دامداری صرفا با ابعاد دهانه، ارتفاع و طول سوله و نوع و روش ساخت محاسبه میشود. برای ساخت مقرون به صرفه بودن مساحتهای بالای ۱۰۰۰ متر روش خرپایی انتخاب خوبی میباشد.

مقطع تمامی اجزای استراکچر فلزی سازه خرپایی از پروفیل است و مزیت ساخت سوله های عریض تر را با قیمتهای ساخت پایینتر بهمراه دارد. در این سازه با به کار بردن پروفیل تنها در مصرف فولاد صرفه جویی نمیشود، بلکه در ساخت دیوار و فونداسیون هم کاهش قیمت خواهیم داشت. از طرف دیگر پس از ساخت، تکمیل و بهره برداری از سوله دامداری، هزینه های نگهداری از سازه و دامها بشدت کاهش مییابد. برخی کارفرماها علاقه ای به ساخت سوله خرپایی در دامداری ندارند و سوله های تیرورقی را ترجیح میدهند.

برآورد قیمت سوله تیرورقی برای دهانه های زیر ۱۸ متر مناسب میباشند. اگر بخواهیم از دیدگاه دیگر قیمت تمام شده سوله خرپایی و تیرورقی را مورد بررسی قرار دهیم میتوانیم عنوان کنیم که به دلیل سقفهای هشتی در سازه های تیر ورقی، اتصال به صورت جوشکاری انجام میشود، اما در سازه های سبک خرپایی اتصال قطعات با پیچ و مهره انجام میشود. همینطور قیمت و کیفیت مصالح به کار رفته در سوله خرپایی به مراتب بالاتر از روش قدیمی و سنتی تیر ورق کمتر است. سوله دامداری خرپایی به دلیل دارا بودن سقف قوسی کمک جبران ناپذیری در سیستم تهویه سوله دامداری ارائه میدهد.

تنها در صورتی سوله دوم توصیه میشود که همان کاربری قبلی خود را حفظ نماید اما اکیدا در مورد سوله دامداری به دلیل انتقال بیماری از دامهای قبلی به دامهای جدید پیشنهادش رد میشود.

هزینه ساخت سوله دامداری

فضاهای تشکیل دهنده یک دامداری شامل آغل، علف خور و آخور، بهار بند، محل تخلیه کود، انبار علوفه، اتاق زایمان، حمام، سالن شیر دوشی، سالن پشم زنی و سالن ذبح میباشد.

برای صرفه جویی در هزینه ها اگر قصد تغییر نوع کاربری دامداری به دیگر دامها را دارید، باید اولویتهاي منطقه دامداری را در چهارچوب سیاست های وزارت جهاد کشاورزی بسنجید و در صورتیکه کلیه شرایط لازم جهت شروع فعالیت جدید را داشته باشید، پروانه قبلی باطل شده و پروانه بهره برداری جدیدی صادر خواهد شد. اما در این بین هزینه های جابجایی و تغییر کاربری، تعویض و به روزرسانی تجهیزات و در برخی موارد تغییر مساحت و ابعاد تقسیم بندی سوله را نیز بهمراه خواهد داشت.

تاثیر شرایط جغرافیایی و اقلیمی در هزینه ساخت دامداری

شرایط جغرافیایی و اقلیمی بر قیمت زمین سوله دامداری، پربار شدن دام، انتقال بیماریهای واگیر، انتقال آلودگی محیط زیست و از همه مهمتر بر سیستم تهویه هوای سوله تاثیر چشمگیری دارد. در ساخت سوله در محوطه دامداری باید جهت وزش باد را مد نظر قرار داد. ورزش باد بر آسیب پذیری دیواره ها و ساختمان سوله تاثیرگذار است. جهت وزش باد باید از سمت مناطق مسکونی به سمت دامداری باشد.

عوامل تاثیرگذار بر قیمت سوله دامداری

  • شرایط جغرافیایی
  • مکان دامداری
  • زمان ساخت دامداری
  • تجهیزات به کار رفته در اجرای سوله
  • کاهش هزینه ساخت سوله دامداری
عوامل موثر بر قیمت سوله دامداری

مهمترین معیار در کاهش هزینه ها برآورد متراژ درست و اصولی ابعاد سوله میباشد. علاوه بر متراژ، نوع سازه سوله نیز بر قیمت تاثیرگذار است اینکه سوله دامداری از نوع سوله تیرورقی و سوله سبک باشد و تجهیزات به روز و کامل برای نگهداری و ساخت سازه سوله و پرورش دام نیز در برآورد قیمت سوله موثر است.

در نهایت اگر از سازنده های سوله متخصص مشاوره و راهنمایی بگیرید و امر ساخت را به آنها بسپارید اولا بهترین نوع سوله را در اختیار خواهید داشت دوما از بسیاری از هزینه های جانبی صرفه جویی خواهید کرد. پس میتوانید با اطمینان خاطر تصمیم گیری در مورد انتخاب نوع سوله را بر عهده سوله ساز متخصص بگذارید. در ادامه میتوانید شرایط کار و محیط دامداری را نیز مد نظر قرار دهید به عنوان مثال در دیوار پوشی و پوشش سقف سوله با توجه به رعایت اصول بهداشتی و در سیستم تهویه و سیستم های گرمایشی و سرمایشی میتوان با انتخاب درست تجهیزات و مصالح از هزینه های اضافی جلوگیری کرد.

ساخت سوله در مناطق شیبدار و تپه ها باعث بالا رفتن هزینه ساخت میشود. به دلیل اینکه انرژی و زمان زیادی صرف صاف و یکدست کردن شیب زمین و رفع اختلاف ارتفاع میشود بنابراین سعی کنید از خرید و انتخاب زمینهای شیبدار و ناصاف بپرهیزید تا از برخی هزینه های جانبی جلوگیری شود.

ساخت انواع سوله های دامداری، سوله مرغداری با کیفیت بالا، همراه با بهترین نوع سازه، وزن سبک و هزینه اقتصادی تخصص گروه صنعتی سپهر سوله است.

افزودن دیدگاه جدید

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.