قیمت سوله

قیمت سوله

قیمت سوله و عوامل موثر بر آن

سوله‌ها سازه‌ هایی نه چندان پیچیده اما به شدت کاربردی هستند که به مدد کسب ‌و کارهای تولیدی و صنعتی می‌آیند تا فضای مناسبی برای ساماندهی به بخش‌های مختلف کار فراهم آید، امروزه در ضرورت وجود سوله‌ها تردیدی نیست و همه روزه بر صاحبان مشاغلی که دست به استعلام قیمت سوله می ‌زنند و در واقع متقاضی خرید سوله هستند، افزوده می‌شود. قبل از این که یک پروژه آغاز شود ، ساخت سوله آن در دستور کار قرار می گیرد یا به عبارتی بهتر ، آغاز اجرای هر پروژه ، ساخت سوله است. مسلما یکی از با اهمیت ترین مسائلی که برای مجریان پروژه ها وجود دارد هزینه ی ساخت سوله می باشد چرا که این محصول می تواند هزینه ی اولیه ی سنگینی داشته باشد و از سوی دیگر از واجبات می باشد و نمی توان آن را حذف نمود . در این مقاله پیرامون قیمت هر متر مربع سوله صحبت می کنیم و معیار های تاثیرگذار بر قیمت آن را بررسی می کنیم .

قیمت سوله

عوامل موثر در محاسبه هزینه ساخت سوله

متراژ دهانه سوله یکی از مهمترین عوامل موثر در محاسبه هزینه ساخت سوله میباشد. ابعاد و متراژ دهانه ( یا همان عرض یا سمت ورودی سوله ) به شدت در قیمت هر متر مربع اسکلت فلزی تاثیر دارد. یعنی هرچقدر که دهانه سوله عریض تر شود هزینه ساخت اسکلت فلزی سازه بیشتر میشود، اما این کل موضوع نیست و باید به این نکته نیز توجه داشته باشید که هر چه دهانه عریض تر باشد قیمت ساخت فنداسیون و دیوار کاهش پیدا میکند و همچنین و  از همه مهمتر اینکه: بعد از ساخت سوله و بهره برداری از آن به عنوان یک کارگاه یا کارخانه ، هر چقدر که دهانه عریض تر باشد هزینه کارگری و تعداد نیروی کاری در آن کارخانه کاهش پیدا میکند.

مثال:

می توانیم برای آنکه شما کارفرمایان بهتر متوجه بشوید دو تا مثال بزنیم؛ فرض کنید که می خواهیم ساخت سوله ای را با مساحت ۱۰.۰۰۰ متر شروع کنیم ،می توانیم مساحت ۱۰.۰۰۰ متر را در دو حالت دهانه و طول متفاوت اما با مساحت یکسان مثال بزنیم :

۱-  ساخت سوله با دهانه ۱۰ و طول ۱۰۰۰ و ارتفاع ۵   مساحت این سوله = ۱۰.۰۰۰ متر
۲ – ساخت سوله با دهانه ۱۰۰ و طول ۱۰۰ و ارتفاع ۵   مساحت این سوله = ۱۰.۰۰۰ متر

خب برای دیوار کشی این سوله، به ابعاد مثال اول ، میزان ۱۰.۱۰۰متر ( ده هزار و صد متر مربع ) دیوار نیاز داریم و ۲.۰۲۰ متر ( دو هزار و بیست متر ) فونداسیون
اما برای دیوار کشی این سوله، به ابعاد مثال دوم ، فقط نیاز به ۲۰۰۰ متر (دو هزار متر ) دیوار نیاز داریم و ۴۰۰ متر ( چهارصد متر ) فونداسیون !!!!!!
خب با توجه به مثال بالا متوجه می شویم که گرچه مساحت هر دو یکی بود اما قیمت ساخت دیوار در حالت اول بیش از ۵ برابر و قیمت ساخت فونداسیون نیز بیش از ۵ برابر گرانتر می شد.توجه کنید که هزینه ساخت سوله ( اسکلت سازه ) با دهانه بزرگتر گرانتر می شود اما هزینه اجرای فونداسیون و دیوار به شدت کاهش پیدا می کرد ، پس میزان دیوارچینی و فونداسیون کم می شود و  جبران قیمت بیشتر دهانه را ، در مثال دوم می کند ، و اینکه به این نکته هم توجه کنید که ، ارزش ملک و حتی اجاره سوله هم افزایش پیدا می کرد ، تازه همه چیز به ساخت سوله ختم نمی شود بلکه بعد از ساخت ، در میزان نیروی کاری و کارگری که در آن سوله قرار است فعالیت کنند نیز تاثیر گذار هست.

مثال : در حالت اول اگر یک کارگر بخواهد از ابتدای سوله به انتهای سوله برود و یک ابزاری را به ابتدای سوله برگرداند باید ۲کیلومتر مسیر را طی کند یعنی هزار متر برود و ۱۰۰۰ متر برگردد. اما در حالت دوم یک کارگر برای همین کار فقط ۲۰۰ متر باید طی کند، یعنی ۱۰۰ متر برود و صد متر هم برگردد. یادتان باشد که این همه اختلاف با یک مساحت یکسان است!!!!!


 

کارشناسان فنی گروه صنعتی سپهر سوله آماده‌اند تا در قالب مشاوره‌های تخصصی، پاسخگوی سؤالات شما در زمینه برآورد قیمت سوله باشند. 09121815381 - 02833832

 


 

از دیگر عوامل تاثیر گذار بر قیمت سوله ، کاربری سوله می باشد ، به این معنی که هدف شما از ساختن سوله چیست و برای چه نوع فعالیتی و در چه مکانی می خواهید اقدام به ساخت سوله نمایید.

 

  • نقش و کاربری سوله ها با یکدیگر متفاوت است در احداث سوله کاربری مورد نظر نقش بسزایی دارد.
  • زمین و مکان اجرای سوله نسبت به ارزش مکانی به زبان ساده تر برای اجرای سوله طول و عرض سوله و طول و عرض زمین و شیب آن و مقدار خاک برداری و خاک ریزی در قیمت تمام شده سوله تاثیر زیادی دارد
  • طرح بیرون سوله و همچنین نمای سوله هزینه جداگانه ای دارد
  • اجرای کفپوش و مصالح به کار رفته در نمای داخلی سوله معمولا جهت کفسازی از بتن استفاده می شود که بسته به ضخامت و مقاومت آن هزینه بدست می آید.
  • نصب دستگاه هایی مانند جرثقیل در سوله
  • وزن سوله در قیمت ساخت سوله محاسبه میشود یعنی محاسبه وزن دهانه و ارتفاع سوله
  • هزینه ساخت فونداسیون سوله بر اساس تناژ میلگرد و حجم بتن محاسبه می شود
  • هزینه کفپوش برای سقف سوله نسبت به مصالحی که در احداث سوله برای تحمل سنگینی ساخت سقف به کار میرود.

برای مشخص شدن هزینه ی احداث سوله، ابتدا عوامل تاثیر گذار را بررسی می کنیم  تا بتوان  به صورت تقریبی برآورد هزینه و زمان را به کارفرما ارائه داد.

در مواردی که در بالا اعلام شد، عوامل موثر به شما معرفی گردید که با رعایت اولویت می توانید این عوامل را به ما گزارش کنید و قیمت احداث و راه اندازی سوله خود را برآورد کنید.

قیمت سوله

توضیحات مربوط به عوامل تاثیر گذار در قیمت سوله

کاربرد سوله

در تعیین هزینه ی سوله ، اینکه چه کاربری داشته باشد روی قیمت آن تاثیر بسزایی خواهد داشت .
مثلا در سوله های صنعتی اکثرا دیده شده که اقدام به ایجاد جرثقیل سقفی می کنند و یا در سوله های ورزشی کفپوش یکی از معیارهای مهم ساخت است.


سوله دو طبقه

در برخی از کارها دیده شده که شرکت ها و کارخانجاتی که سفارش سوله می دهند ، درخواست ساخت سوله دو طبقه می کنند.
در این حالت به دلیل وجود طبقه دوم هزینه ساخت سوله افزایش می یابد.

تاثیر ابعاد سوله در هزینه ها

ابعاد احداث سوله روی قیمت سوله تاثیر گذار است. قیمت احداث سوله همیشه با بزرگ تر شدن مساحت سوله افزایش می یابد.
همینطور بسته به نیاز هر چه ارتفاع سوله بیشتر باشد قیمت احداث سوله بیشتر می شود.

رابطه محل احداث سوله و قیمت آن

یکی دیگر از عوامل مهم در خصوص سوله سازی، محل احداث آن است. با توجه به اینکه برای نصب و راه اندازی اسکلت سوله نیازمند جرثقیل هستیم، اینکه این خودروی غول پیکر آیا امکان حضور در محل را دارد یا خیر بسیار مهم است.

همچنین در بنا کردن فندانسیون سوله، در صورت سفت بودن زمین هزینه ها افزایش پیدا خواهد کرد.همینطور اگر محل احداث از کارخانه ساخت دور باشد هزینه ای بابت حمل اسکلت از شما گرفته می شود که معمولا روی فاکتور در هر کیلو با کارفرما محاسبه خواهد شد.

قیمت پوشش سقف سوله

پوشش سقف سوله یکی دیگر از عوامل تاثیر گذار بر روی قیمت گذاری سوله است. سقف سوله می تواند از ورق گالوانیزه یا آلومینیوم یا حتی ساندویچ پانل باشد و بسته به هر کدام از آنها قیمت ها متفاوت می باشد .

تاثیر کف سازی روی هزینه ساخت سوله

کف سازی سوله نیز معمولا برای سوله های صنعتی که به دلیل عبور و مرور ماشین های سنگین در این سوله ها، کف سازی قوی تری نیاز دارند گران تر بوده و این امر موجب افزایش قیمت ساخت سوله ها می شود.

نمای سوله

نمای سوله نیز در قیمت آن تاثیر گذار است. اکثر سوله ها با آجرهای دو بر نما 15 تا 25 سانتی دیوارکشی می شوند تا هم کار دیوار آن انجام شود و هم کار نمای آن باشد تا در هزینه ها صرفه جویی گردد.

در برخی از سوله ها با توجه به کاربرد آنها پوشش دیوار سوله به صورت ساندویچ پانل دیواری و یا سنگ کاری (در تالارها ) انجام می شود که روی قیمت بسیار تاثیر گذار است.

برای اگاهی از جدید ترین هزینه های سوله سازی با یکی از این شماره ها  تماس بگیرید:    02833832  – 09121815381