قیمت سوله و محاسبه هزینه ساخت سوله در هر متر مربع

سوله یک نوع سازه فلزی بوده که کاربرد های فراوانی داشته و جهت کمک به انواع کسب و کارهای تولیدی صنعتی طراحی و اجرا می شود. بنابراین امروزه طراحی و ساخت سوله ضروری بوده و روز به روز به تعداد افراد متقاضی ساخت سوله و استعلام کنندگان قیمت سوله افزوده می شود.

ساخت سوله اولین اقدام برای شروع انواع کسب و کار صنعتی، تولیدی و دیگر زمینه ها می باشد. یکی از مهمترین مسائل مورد بررسی در ساخت سوله برآورد هزینه و عوامل موثر بر قیمت سوله می باشد. ما در این مقاله سعی داریم تمام مواردی که بر قیمت سوله تاثیر گذار هستند را بررسی کنیم.

قیمت سوله

هزینه ساخت سوله

هزینه ساخت سوله وابسته به عوامل بسیار متعددی می باشد که هر کدام به نوعی سبب افزایش یا کاهش قیمت سوله خواهند شد. در ادامه این عوامل مهم و تاثیر گذار بر قیمت سوله را با هم بررسی خواهیم کرد.

قیمت سوله

عوامل موثر در قیمت ساخت سوله

عوامل موثر در قیمت سوله وابسته به عواملی چون متراژ دهانه سوله، کاربرد سوله، محل احدث سوله، نمای سوله، مصالح داخلی، استفاده از جرثقیل، وزن سوله، فوندانسیون، پوشش سقف سوله و ... بستگی دارد که در ادامه این عوامل را بررسی می کنیم.

متراژ دهانه سوله

متراژ دهانه سوله از مهمترین عوامل موثر بر قیمت سوله می باشد. منظور از دهانه سوله همان عرض و یا سمت ورودی سوله می باشد. ابعاد این قسمت از سوله تاثیر بسزایی در قیمت هر متر مربع از آن خواهد داشت به گونه ای که هر چه متراژ دهانه سوله بیشتر و عریض تر باشد قیمت سوله افزایش خواهد یافت.

کاربرد سوله

کاربرد سوله و نوع کاربری که خواهد داشت عامل مهم بعدی در تعیین قیمت سوله می باشد. منظور از نوع کاربری هدف ساخت سوله است. در ساخت سوله ابتدا می بایست مشخص شود که این سوله به چه هدفی و برای چه کاربردی تولید می شود و چه فعالیتی قرار است در آن صورت گیرد. کاربرد های سوله ها با یکدیگر تفاوت داشته و هر سوله برای هدف خاصی ساخته می شود تا بهترین کارایی را داشته باشد.

نوع کاربری سوله در برآورد قیمت آن بر اساس متر مربع موثر است. اینکه سوله برای چه منظور و کاربردی ساخته می شود بر قیمت آن تاثیرگذار است. چرا که هر کاربردی متریال، تجهیزات و ماشین آلات خاص ساخت سوله آن کاربری را طلب می کند.

سوله ها معمولا دارای کاربرد های صنعتی، کشاورزی، دام و طیور، ورزشی، نمایشگاه و ... می باشند.

محل احداث سوله

زمین و محل احداث سوله عامل بسیار تاثیر گذاری بر قیمت سوله می باشد. طول و عرض زمین اجرای سوله و همچنین شیب آن و مقدار خاک برداری و خاک ریزی تاثیر مستقیم بر قیمت سوله خواهند داشت.

نمای سوله

طرح و نمای سوله یکی دیگر از فاکتور های تعیین کننده قیمت سوله می باشد. این که چه متریال و چه موادی در نمای بیرونی سوله کار شده باشد بر قیمت سوله تاثیر خواهد گذاشت.

مصالح داخلی سوله

استفاده از انواع مصالح و کفپوش در نمای داخلی سوله از عوامل تعیین کننده قیمت سوله نیز می باشد. معمولا در کفسازی سوله ها از بتن با ضخامت و یا مقاومت های مختلف استفاده می شود که هزینه متفاوتی را خواهد داشت.

جرثقیل سقفی

گاهی اوقات در ساخت سوله ها از جرثقیل سقفی استفاده می شود که سبب افزایش قیمت سوله خواهد شد.

وزن سوله

وزن سوله از عوامل بسیار مهم در قیمت سوله می باشد. یکی از متریال مورد استفاده در ساخت سوله فولاد می باشد که تعیین کننده وزن سوله است. هر چه فولاد بیشتری به کار رود وزن سوله نیز افزایش خواهد یافت.

فوندانسیون سوله

هزینه فوندانسیون سوله بر مبنای وزن و تناژ میلگرد مصرفی و میزان بتن به کار رفته از عوامل تاثیر گذار برقیمت سوله خواهد بود.

پوشش سقف سوله

نوع پوشش سقف سوله عاملی است که بر قیمت سوله اثر خواهد گذاشت. سقف سوله ها معمولا از ورق گالوانیزه یا آلومینیوم و یا حتی ساندویچ پانل ساخته می شود که هر کدام از این موارد دارای قیمت متفاوتی می باشند.

سوله دو طبقه

در یک سری از کاربردهای سوله نیاز به ساخت طبقه دوم سوله می باشد. در صورت ساخت سوله دو طبقه قیمت سوله افزایش خواهد یافت.

قیمت سوله

ساخت سوله ارزان قیمت

ساخت سوله ارزان قیمت یکی از دغدغه های کارفرمایان و سفارش دهندگان سوله می باشد. اما اکثر افراد معتقد هستند که محصول ارزان برابر است با کیفیت پایین. اما به هیچ وجه اینطور نبوده و با دانستن اطلاعات درست و اصولی می توانید سوله ای استاندارد با کیفیت بالا و در عین حال ارزان قیمت داشته باشید. همانطور که گفتیم یکی از عوامل مهم و تاثیر گذار بر قیمت سوله وزن سوله خواهد بود. عمده وزن سوله نیز مربوط به فولاد مصرفی آن است. اگر بتوانیم با روش هایی خاص میزان فولاد مصرفی را کاهش دهیم به طوریکه از کیفیت کار کم نشود می توان گفت سوله ارزان قیمت خواهیم داشت که به این نوع سوله ها سوله سبک نیز گفته می شود. حال چگونه می توان میزان فولاد مصرفی را کاهش داد؟ سه روش برای ساخت سوله سبک و ارزان قیمت وجود دارد.

 • ساخت سوله خرپایی
 • ساخت سوله لوله ای
 • ساخت لوله یو بی ام (UBM)

با ساخت هر یک از این سوله هایی که ذکر شد می توانید سوله ارزان قیمت داشته باشید.

نحوه محاسبه قیمت سوله

نحوه محاسبه قیمت سوله به عوامل متعددی بستگی دارد از جمله این عوامل طول و عرض و ارتفاع سوله، ارتفاع دهانه سوله، ستون گذاری، ابعاد ستون، تناژ میلگرد، فولاد مصرفی و ... بستگی دارد. اما نحوه محاسبه قیمت سوله بیشتر بستگی به نوع و کاربرد سوله خواهد داشت. با توجه به نوع کاربری سوله می توان قیمت سوله را بهتر محاسبه نمود.

قیمت سوله پیش ساخته

در سوله پیش ساخته به دلیل سبک وزن بودن سازه از متریال آهن کمتری استفاده می کند. از این رو این نوع سازه قیمت پایین ترینسبت به سازه های سنگین دارد. برآورد قیمت سوله پیش ساخته به عواملی همچون متراژ، ابعاد دهانه، متریال به کار رفته در آن و نوع فندانسیون سوله بستگی دارد. سوله پیش ساخته نیاز به پی ریزی و بتن ریزی ندارد، به همین دلیل در زمان ساخت و هزینه ها صرفه جویی می شود.

قیمت درب سوله

عوامل مختلفی در تعیین قیمت درب سوله تاثیرگذارند که به برخی از آنها اشاره می کنیم.

ابعاد، متریال ساخت، نوع فریم، وزن درب و بسیاری از عوامل دیگر باید برای تعیین قیمت درب صنعتی در نظر گرفته شوند. البته این تاثیر گذاری و قیمت این فاکتورها در درب های دستی و اتومات متفاوتند.

به عنوان مثال درب های اتوماتیکی که در حوزه صنعت مورد استفاده قرار می‌گیرند به علت حساسیت بالایی که محیط های صنعتی و کارگاهی دارند باید دارای کیفیت و کارایی بسیار بالایی باشند. این درب ها باید علاوه بر سرعت و دقت، به محیط امنیت دهند. درب های اتوماتیک نیز دارای انواع مختلفی همچون درب های اتوماتیک چشمی الکترونیکی و یا درب های اتوماتیک ضد حریق و انواع دیگر که مشخص است دارای قیمتی بالاتر نسبت به درب اتوماتیک معمولی هستند.

قیمت سقف سوله

در سقف سوله از پوشش های ساندویچ پانل سقفی با جنس پلی استایرن، عایق پلی اوریتان،ورق گالوانیزه و یا پشم سنگ و پشم شیشه میتوان استفاده کرد. پانل سقفی باید با استفاده از بهترین متریال و طراحی مناسب به صورت شیب دار ساخته شود تا در برابر رشد گیاهان و قارچها مقاوم باشد. موقعیت سوله در ساخت سوله با ساندویچ پانل سقفی تاثیرگذار است. میتوان سقف سوله شیروانی را از ورق گالوانیزه و نما و طرح سفال و پانل سقفی ساخت. زمانیکه پوشش سقف سوله از جنس سفال باشد دارای مزایایی همچون مقاوم بودن در برابر آتش سوزی، عایق مناسب در برابر باران، مقاومت در برابر ورزش باد، عمر طولانی و دوام بسیار بالا، حمل و نقل راحت می باشد. به دلیل مقاومت بالایی که انواع ساندویچ پانل ها دارند جایگزین خوبی برای مصالح سنتی هستند. در برخی موارد نیز از سقف عرشه فولادی استفاده می شود که قیمت کمتری نسبت به مابقی سقف ها دارد.

قیمت نصب سوله

برآورد قیمت نصب سوله شامل انجام عملیات پی ریزی و فونداسیون، طراحی سوله و مونتاژ قطعات، نصب دقیق ستون‌ها، بارگذاری رفترها، استرات‌گذاری، افزودن لاپه‌ها و پرلین‌ها، افزودن بادبندها در جای مناسب، میل مهار یا سگراد، وال پست، پوشش سقف و دیوارها می شود.

قیمت سوله مرغداری

قیمت سوله مرغداری در درجه اول به ابعاد آن بستگی دارد. هزینه ساخت سوله مرغداری وابسته به قیمت هر متر مربع سوله مرغداری است. در اولین مرحله از تعیین قیمت سوله مرغداری می بایست ابعاد دهانه سوله، طول سوله و ارتفاع سوله را تعیین کرد.

قیمت سوله سبک

قیمت سوله سبک وابسته به هزینه های مربوط به ساخت آن پروژه می باشد.

ای هزینه ها شامل آهن(پروفیل، ورق و ...)، الکترود، رنگ آمیزی سوله، پیچ و مهره، حمل، نصب، جرثقیل در سوله، پوشش سقف سوله، دیواره ها، تاسیسات، فوندانسیون، خاکبرداری و ... می باشد.

قیمت سوله سنگین

به دلیل بزرگ بودن اندازه و وزن تیرها و ستون ها، در ساخت این سازه ها نمیتوان از پروفیلهای آماده در بازار استفاده کرد و باید آنها را ساخت. سوله های سنگین تیرورقی برای سوله هایی با دهانه ۱۵ تا ۲۰ متر کاربرد دارند و برای دهانه های بالاتر از ۲۰ متر مقرون به صرفه نیستند. در ساخت سوله سنگین به روش تیرورقی از ابزارهایی همانند قاب اصلی، والپست، پرلین، میل مهار، بولت و ….. استفاده میشود. در مناطقی که رطوبت بالایی دارند سوله های سبک تیرورقی قابل استفاده نیست و باید از سوله های سنگین تیرورقی استفاده شود. قیمت سوله سنگین همانند قیمت سوله سبک محاسبه می شود.

قیمت سوله ورزشی

قیمت سوله ورزشی وابسته به چند فاکتورمی باشد . این سه فاکتور شامل مساحت سوله ورزشی، ارتفاع سوله ورشی، نوع اسکلت و متریال مصرفی می باشد.

قیمت سوله در سال 1401

به دلیل استفاده از متریال هایی همچون فولاد، تیرورق، مصالح ساختمانی و ... قیمت ساخت سوله بسیار متغیر است. با توجه به چرخه اقتصادی کشور و متغیر بودن قیمت ها در بازار تعیین قیمت ساخت سوله دقیق نمی باشد. قیمت سوله در سال 1401 که سالی پر از فراز و شیب های اقتصادی است بسیار تحت تاثیر بازار است. سپهر سوله به شما این اطمینان خاطر را می دهد در حین انعقاد قرارداد تمام موارد را شفاف سازی کند و در اسرع وقت پروژه شما را تکمیل و تحویل دهد. سپهر سوله قیمت سوله در سال 1401 را به نفع مشتریان عزیز برآورد می کند تا رضایت کامل هر دو طرف جلب شود.

هزینه ساخت سوله بر اساس متر مربع

برای برآورد دقیق هزینه ساخت سوله بر اساس متر مربع، در ابتدا باید نقشه سازه طراحی شده باشد. به طور میانگین هزینه ساخت سوله تحت تاثیر عوامل محل احداث، متراژ و مساحت، کاربرد و متریال مورد نیاز سوله قرار می گیرند که این پارامترها در افزایش یا کاهش هزینه های ساخت تاثیر مستقیم دارند.

قیمت ساخت سوله در هر متر مربع

پارامترهای تاثیرگذار بر هزینه هر متر مربع از سوله

 • محل احداث سوله

هر چه فاصله محل احداث سوله تا کارخانه سازنده سوله دورتر باشد هزینه حمل و نقل آن نیز بیشتر خواهد شد. محل احداث سوله در هزینه تمام شده ساخت سوله تاثیر گذار است. علاوه بر آن باید به جنس و میزان تراکم خاک محل احداث نیز توجه شود. این موضوع می تواند برای شما هزینه های بالایی در پی داشته باشد. اگر خاک محل احداث سوله سست باشد، باید ابتدا خاک را مقاوم سازی کرد و این مورد نیز بر هزینه ها اضافه می شود. از طرف دیگر هرگاه زمین محل احداث سنگلاخ باشد برای مسطح کردن زمین باید هزینه های بالایی را همراه با تجهیزات و ماشین آلات به کار برد. نوع آب و هوای منطقه ای که سوله در آن احداث می شود نیز بر برآورد هزینه ساخت سوله موثر است. میزان بارش برف و باران، شدت وزش باد، رطوبت هوا و… در مقاومت و قیمت سوله تاثیر گذار می باشند. اگر سوله، دارای دیواره های بزرگ و وسیع باشد حتما باید موارد مربوط به استحکام و مقاوم سازی آن در برابر وزش باد اقدام کرد. با توجه به موارد عنوان شده قیمت ساخت سوله بر اساس متر مربع در هر کدام از شرایط ذکر شده در بالا متفاوت خواهد بود.

 • متراژ و مساحت سوله

ابعاد سوله از جمله ارتفاع، شیب سقف، طول و اندازه دهانه و تعداد ستون ها در محاسبه مساحت سوله تاثیر مستقیم دارد، مساحت نیز در افزایش و کاهش قیمت ساخت سوله بر اساس مترمربع تاثیرگذار است. مساحت و هزینه ساخت سوله با هم در ارتباط مستقیم هستند هر چقدر مساحت سوله بیشتر باشد هزینه ساخت آن نیز افزایش خواهد یافت.

 • متریال مورد نیاز

بنابر کاربری سوله، تصمیم کارفرما و منطقه احداث سوله متریال نیز تعیین می گردد. اینکه چه پوششی برای کف، سقف و دیوار انتخاب شود هزینه ها متفاوت خواهد بود. از این رو هزینه این مرحله به پوشش سوله انتخابی بستگی دارد. نوع و درجه متریال به کار گرفته در سوله شامل پوشش سقف همچون انواع ساندویچ پانل و دیوار و… بسته به نیاز و نظر کارفرما تهیه و خریداری می شود که این معیار نیز بر قیمت سوله تاثیر مستقیم دارد.

در کل قیمت ساخت سوله به صورت متر مربع نسبت به موارد بالا محاسبه  و تعیین می شود.

همواره ارزان بودن ملاک مناسبی برای انتخاب نخواهد بود. بلکه سازه ای مناسب همراه با معیارهای استاندارد سازی بهترین راه حل خواهد بود.

مجموعه سپهر سوله سازنده انواع سوله های سنگین کارگاهی و سوله صنعتی به دو روش به شما قیمت ساخت سوله بر اساس متر مربع می دهد: قیمت سوله سازی بدون مصالح و قیمت سوله سازی با مصالح

 • سوله سازی بدون مصالح همان ساخت اسکلت سوله به صورت استراکچر سوله فلزی و بتنی است. در این روش فقط اسکلت سوله توسط شرکت ساخته می شود و به محل احداث سوله حمل و نصب می شود.
 • در روش سوله سازی با مصالح منظور از ساخت سوله از پی تا کلید همان ساخت و تکمیل کامل سوله با دیوارچینی و پوشش سقف (بدون تاسیسات) می باشد.

قیمت دستمزد ساخت سوله بدون مصالح در هر متر مربع

اگر معیارهای اجرت کار را ساخت و حمل و نصب اسکلت سوله در نظر بگیریم قیمت اجرت کار ساخت سوله به صورت کیلوگرم در هر متر مربع حساب می شود. بسته به اینکه سازه سوله به صورت پیچ و مهره ای به هم مونتاژ شوند یا به صورت جوشی قیمت اجرت کار متفاوت و بسته به شرایط خواهد بود.

قیمت سوله در هر متر مربع، با وزن در هر متر مربع سوله ارتباط مستقیم دارد. هر چقدر ابعاد دهانه و ارتفاع یک سوله بزرگتر باشد سازه باید فشار بیشتری را تحمل کند، در نتیجه فولاد بیشتری نیز مصرف می شود و به طبع وزن سازه بالاتر می رود که در نهایت هزینه ساخت سوله بر اساس متر مربع هم افزایش پیدا می کند.

قیمت ساخت سوله با مصالح در هر متر مربع

موارد زیر در قیمت و هزینه ساخت سوله تاثیر گذارند:

 • قیمت آهن آلات و اتصالات
 • نقشه و طرحی که برای سوله مورد تایید ناظران قرار می گیرد.
 • نوع پوشش سقف (انواع ساندویچ پانل های پوششی – سقف عرشه فولادی)، دیوار و کف سوله که باید چه مقاومتی داشته باشد.
 • تعبیه امکانات ثانویه سوله همانند بچه سوله
 • استفاده از متریال های ثانویه مانند عایق های حرارتی – سرمایشی و …
 • محل جغرافیایی و مکانی که سوله در آن ساخته می شود.

قیمت ساخت سوله در هر متر مربع

اولین مرحله در ساخت سوله طراحی نقشه های سوله می باشد. بعد از تایید طراحی توسط کارشناسان ذی صلاح، باید از شرکت سوله سازی پیش فاکتور دقیق دریافت شود. در این پیش فاکتور باید تمام متریال مصرفی در سوله همراه با هزینه روز آنها به طور دقیق ذکر شده باشد.

تمامی مصالح و متریالی که در ساخت سوله نیاز است باید در قرارداد قید شده باشد، چند مورد از این متریال ها عبارتند از: باد بند، استرات، فریم سقف، فریم ستون، بیس پلیت، وال پست، خرید متریال مصرفی، رنگ آمیزی، اتصالات سازه سوله که پیچ و مهره و مهار کش و در نهایت نصب سازه سوله در محل می باشد. باید تمامی موارد عنوان شده در اجرا و نصب لحاظ شود.

در عقد قرار داد و دریافت پیش فاکتور باید دقت کامل انجام شود تا تک تک موارد منعقد شده به طور دقیق و کامل اجرا شود چرا که ممکن است برخی افراد در به سرانجام رساندن پروژه کم کاری کنند و هزینه ساخت سوله را به نفع خود افزایش دهند، پس توجه به نکات زیر برای واقف شدن شما به این گونه کلاهبرداری ها الزامی است:

لوله های کم کیفیتی در بازار موجود است که سوله سازان برای ارزانتر شدن سوله و افزایش سود خود از آن ها استفاده می کنند، اینکه این لوله ها از کجا تهیه می شوند بسیار مهم است. چرا که ممکن است این لوله ها دست دوم باشند و از جاهایی همانند شرکت نفت تهیه شوند و دارای قدمت بالا و فرسوده باشند. قطر این لوله ها معمولا بالا بوده و ضخامت آنها بین ۸ تا ۱۰ می باشند. سودجویان معمولا این لوله ها را با حدود 50% زیر قیمت خریداری، برش و نورد شده تا به ورق تبدیل شوند. نکته قابل توجه این است که فولاد و آهن هم مثل تمام تجهیزات دیگر طول عمر دارند و اگر قدیمی و فرسوده باشند طول عمر آن ها تمام شده است و استفاده مجدد از آن ها اصلا اصولی، اخلاقی و مقرون به صرفه نمی باشد. این موضوع قطعا مورد تایید نظام مهندسی هم نیست.

فولادهایی در بازار موجود هستند که ناخالصی دارند. ناخالص بودن باعث می شود قیمت این فولادها پایین تر از دیگر فولاد باشد و در این بین هستند افرادی که از این موضوع سو استفاده کرده و از این فولاد ها در ساخت سوله استفاده می کنند. این امر در نهایت موجب می شود سوله با کیفیت پایین اجرا گردد.

در هر نوع سوله با هر کاربری از متریال خاص خودش استفاده می شود، اما بعضی از سوله سازان از متریال و ورق هایی که مناسب ساخت بعضی از سوله ها نیستند استفاده می کنند، به طور مثال از فولاد ST33 به جای فولادهای ST37 استفاده می کنند یا در برخی موارد ممکن است در قرارداد ذکر شده که از ورقه های با ضخامت ۸ میل استفاده شود، اما در حین ساخت سوله از ورقه های با ضخامت ۷ میل استفاده شود. هزینه ورقه های با ضخامت ۷ میل ارزان تر از 8 میل می باشد، اما ممکن است شرکت سوله ساز از شما هزینه ورقه های ۸ میل را دریافت کند، در این صورت شما ضرر خواهید کرد. یک راه حل برای جلوگیری از این ضرر این است که در زمان بارگیری قطعات سوله یک ناظر از طرف کارفرما در شرکت حضور داشته باشد، تا وزن قطعات، اندازه ها و کیفیت قطعات را چک و بررسی کند.

دفترچه محاسبات یکی دیگر از مواردی است که در تعیین قیمت سوله تاثیرگذار است. سوله باید دارای دفترچه محاسبات صحیحی باشد که از سمت سازمان نظام مهندسی، تایید شده باشد در این صورت مطمئنا سوله کاملا استاندارد خواهد بود. هر چند می توان قیمت سوله را بدون در نظر گرفتن نکات مهم در دفترچه محاسبات پایین تر آورد از این رو سوله ای غیر استاندارد در اختیار خواهیم داشت. با این اوصاف اگر بتوان مجوز ساخت هم گرفت صد در صد با بارش برف و باران، وزش باد و زلزله سنگین سوله دچار آسیب شده و ریزش می کند. از این رو قبل از ساخت سوله از استاندارد بودن سوله، اطمینان حاصل کنید. سپهر سوله به شما این اطمینان را می دهد که سوله ای مطابق با معیارهای استاندارد سازی نظام مهندسی در اختیار قرار خواهد داد.

هزینه ساخت سوله های سبک و سنگین در هر متر مربع

همانطور که در قبل عنوان شد در ساخت سوله ابعاد فاکتور بسیار مهمی است. ارتفاع و وزن سوله در هر متر مربع بر هزینه تاثیرگذار است. به طور مثال اگر شما قصد ساخت یک سوله را داشته باشید که ارتفاع آن 6 متر و دهانه آن 20 متر باشد، در سپهر سوله به ازای هر متر مربع 37-45 کیلوگرم فولاد بنابر کاربری سوله ( ساخت سوله سبک و ساخت سوله سنگین ) در آن مصرف خواهد شد. حال اگر همین مشخصات با دهانه 30 متر ساخته شود بر وزن سازه نیز اضافه می شود و این بدان معنا است که سازه با دهانه 30 متر گران تر از سازه با دهانه 20 متر است.

دیگر اقلامی که در ساخت یک متر مربع در سوله به آن ها نیاز است در زیر لیست شده است که باید در هنگام عقد قرارداد از صحت قیمت آورده شده در قرارداد اطمینان حاصل کنید. با توجه به شناور بودن بازار، قیمت ها مدام در حال تغییر هستند.

 • سیم جوش به ازای هر کیلوگرم
 • قیمت رنگ استاندارد مخصوص سوله به ازای هر کیلوگرم
 • پیچ و مهره معادل یک کیلوگرم
 • قیمت برش کاری و نورد به ازای هر یک کیلوگرم
 • اجرت کارگر نیز برای تمامی موارد ذکر شده در بالا
 • قیمت ساخت سوله در هرکیلوگرم
 • قیمت نصب سوله در هرکیلوگرم
 • قیمت ساخت اسکلت فلزی جوشی در هرکیلوگرم
 • قیمت نصب اسکلت فلزی جوشی در هرکیلوگرم
 • قیمت ساخت اسکلت فلزی پیچ و مهره ای در هرکیلوگرم
 • قیمت نصب اسکلت فلزی پیچ و مهره ای در هرکیلوگرم

علاوه بر این موارد باید به هزینه های حمل و نقل، هزینه آب و برق و… نیز در برآورد ها دقت کنید.

به طور کلی می توان گفت در سپهر سوله معمولا وزن هر سوله معمولی ( بدون جرثقیل سقفی ) با ارتفاع 6 متر برای هر متر مربع به صورت متوسط تقریبا 45 کیلوگرم در نظر گرفته می شود.

بنابراین برای ساخت سوله 200 متری معمولی (900=200×45 ) 900 کیلوگرم به طور متوسط آهن مصرف می شود که باید این مقدار را در قیمت روز آهن روز ضرب کرد تا هزینه دقیق ساخت سوله 200 متری معمولی بدون هیچ امکاناتی به دست آید. برای محاسبه هزینه ساخت سوله 400 و 500 متری نیز به همین روش اقدام می شود.

به طبع قیمت هر متر مربع سوله سبک نسبت به سوله سنگین کمتر محاسبه می شود چرا که از تناژ آهن و فولاد کمتری در ساخت استفاده می شود.

هزینه ساخت سوله های مرغداری و دامداری در هر متر مربع

برای برآورد هزینه ساخت سوله مرغداری و سوله دامداری باید دقت کرد طراحی سوله های مرغداری و دامداری با توجه به شکل ساختار سوله های خاص خود با دیگر سازه ها متفاوت است. هزینه ساخت سوله معمولی بدون جرثقیل سوله تقریبا همان است که در بالا ذکر شد اما در تعبیه و نصب تجهیزات مرغداری و دامداری بر هزینه ساخت می افزاید. چون این چنین سوله هایی محل تولید و پرورش موجود زنده هستند باید شرایط بهداشتی و رشد و نمو خاصی فراهم شود که این شرایط تجهیزات خاص و هزینه داری را می طلبد.

هزینه ساخت سوله دو طبقه در هر متر مربع

همواره اعلام دقیق تناژ برای هر مترمربع بعد از طراحی مشخص می‌شود. برای سوله‌های دو طبقه یا چند طبقه مقادیر تناژ بخاطر تاثیر بار زلزله 2 الی 2/5 برابر سوله های یک طبقه افزایش می‌یابد. تنها تناژ مسئله مهم در تعیین قیمت نمی باشد بلکه کلیه موارد سازه‌ای مقاطع اصلی سوله تیرها و ستون‌ها،اتصالات، طول جوش، لاپه‌ها، فونداسیون، صفحه ستون، میلگردها، بادبندها، پل و حماله چرثقیل (در صورت وجود) و… نیز بر برآورد هزینه قیمت تاثیرگذار خواهد بود که باید تمام این موارد طراحی شده و تمامی کنترل‌های آیین نامه‌ای مطابق مقررات ملی ساختمان بر روی آن انجام شود و در دفترچه محاسبات ارائه شود. کلیه موارد ارائه شده قابل دفاع و اخذ تاییدیه است.

هزینه ساخت سوله خرپایی در هر متر مربع

یکی از انواع سوله ها که وزن سبکی دارد سوله خرپا می باشد، و هزینه ساخت سوله خرپا در هر متر مربع نسبت به سایر سوله ها کمتر می باشد. سوله خرپا یکی از بهترین انواع سوله سبک محسوب می شود زیرا هم از لحاظ وزن، سرعت ساخت و بهره برداری، قابلیت نصب انواع جرثقیل های دیواری و سقفی، داشتن امکان جا به جایی و هم مقرون به صرفه بودن بسیار کارآمد می باشد. از سوله خرپایی در ساخت استادیوم، پل های بزرگ، سوله ورزشی، استخرها، سالن های نمایشگاهی، آشیانه های هواپیما، کمپ های نظامی، پارکینگ و تعمیرگاه ها و اسکان ضروری استفاده می‌شود. سوله های k-span نیز جزو دسته بندی سوله های سبک به حساب می آید.

نکته مهم در قیمت سوله

در مجموع می توان گفت عوامل متعدد و مختلفی هستند که بر روی قیمت سوله تاثیر گذارمی باشند. اما نکته مهم در قیمت سوله سفارش ساخت سوله به تیم حرفه ای و خوش قول است تا پروژه مورد نظر را در بهترین زمان ممکن با کیفیت بالا اجرا نمایند. خوشبختانه گروه صنعتی سپهر سوله با داشتن تیم حرفه ای و با تجربه توانسته بهترین و با کیفیت ترین خدمات را تا کنون به مشتریان خود ارائه دهد. شما می توانید برای اطلاع از قیمت سوله، قیمت استراکچر فلزی، قیمت سوله دامداری، قیمت سوله سنگین و ... با کارشناسان گروه صنعتی سپهر سوله تماس حاصل کرده تا در برآورد قیمت سوله مورد نظر شما را راهنمایی نمایند.

نظرات

رویا

سوله های یو بی ام بسیار عالی، مدرن و ارزان هستند.

پ, 08/26/1401 - 19:23
سوسن

میشه راجع به قیمت سوله های ورزشی بیستر توضیح بدین؟

پ, 08/26/1401 - 19:26
mahsa

سوله های دو طبقه باید جالب باشه...تا به حال ندیدم

ش, 08/28/1401 - 21:30
ali

قیمت ساخت سوله می تونه تو شهرای مختلف متفاوت باشه؟

ی, 08/29/1401 - 18:22
افزودن دیدگاه جدید

Restricted HTML

 • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
 • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
 • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.